Ondřej Soukup

hudební skladatel (nar. 1951)

Ondřej Soukup se narodil 2. května 1951v Praze. Vystudoval Pražskou konzervatoř, studium ukončil v roce 1975. Poté hrál v několika jazzových a popových kapelách (Pražský Bigband, s Jiřím Stivínem, Pražský výběr, Orchestr Ladislava Štaidla, Orchestr Karla Gotta), zároveň psal a aranžoval hudbu.

Po roce 1980 se začal naplno věnovat skládání a současně také začal produkovat desky. V roce 1983 napsal svoji první filmovou hudbu k celovečernímu filmu „Druhý tah pěšcem“. Od té doby napsal hudbu k více než 20 celovečerním snímkům, mimo jiné k filmu „Kolja“ (film režiséra Jana Svěráka, který byl oceněn Oscarem za nejlepší zahraniční film v roce 1997).

V roce 1998 získal Českého lva za nejlepší hudbu k filmu Juraje Jakubiska „Nejasná zpráva o konci světa“, na které spolupracoval s Janem Jiráskem. Je také autorem hudby pro film Jana Svěráka „Tmavomodrý svět“. Za hudbu byl Ondřej Soukup oceněn druhým Českým lvem v roce 2001. Napsal také hudbu pro další film Jana Svěráka „Vratné lahve“ (2007) a pro třetí pokračování seriálu Nemocnice na kraji města (2008).

V roce 2010 byl osloven ke spolupráci izraelským režisérem Nirem Bergmanem. Složil hudbu k jeho druhému celovečernímu filmu „Intimate grammar“. Film získal v témže roce cenu za nejlepší izraelský film a na filmovém festivalu v Tokiu dostal první cenu – Grand Prix Sakura. V roce 2013 měl premiéru animovaný film Čtyřlístek ve službách krále s hudbou Ondřeje Soukupa.

Mezi nejznámější hudební projekty Ondřeje Soukupa patří hudba k baletu „Šachmat“ (1989) – přepracoval ho pro obnovenou premiéru v divadle Hybernia v roce 2009 – spolu s hudbou ke scénickému oratoriu „Zahrada rajských potěšení“ (1992), inspirovanému životem Hieronyma Bosche. 30. března 2000 měl premiéru jeho muzikál Johanka z Arku

Tituly k pronájmu:
Requiem pro panenku (hlavní téma)
Čtyřlístek ve služnách krále (hlavní téma)
Johanka z Arku (oratorium pro sóla, sbor a orchestr)

Tituly k prodeji:
Akumulátor
Kolja
Lída Baarová
Tmavomodrý svět
Vratné lahve

Pro nákup hudebnin navštivte e-shop Radiotéka.cz