Ornitologická atrakce kousek od Bratislavy. Pozorovat dropa velkého tam jezdí nadšenci z širokého okolí
Na jih od Bratislavy, v bodě, kde se setkávají hranice tří zemí, stojí trojúhelníkový stůl. Slovák, Maďar a Rakušan u něj mohou společně posvačit, aniž by opustili své domoviny. Navíc stačí tu zvednout hlavu a při troše štěstí spatříte hlavní místní atrakci – létající srny. Místní tak přezdívají dropům velkým, nejtěžším létajícím ptákům Evropy, kteří stále žijí na Slovensku. A daří se jim.
V rovinatých polích na trojmezí je velmi větrno. Na samém okraji Slovenska už stojí s dalekohledy, fotoaparáty a monokuláry na stativech skupinka ornitologů a dívá se směrem do vnitrozemí.
„Díváme se na dropy velké. Drop je nejtěžší létající pták v Evropě. Syslí pole jsou to jediné území, kde tento druh na Slovensku ještě pravidelně hnízdí,“ vysvětluje Tomáš Veselovský z nevládní organizace Ochrana dravců na Slovensku.
„Slepice dropa mají kolem osmi kil, kohouti okolo devíti. Ale ten nejtěžší jedinec měl 21 kilogramů,“ uvádí a přitakává, že je to mnohem víc, než kolik váží většina středně velkých psů. „Ano, občas o dropech mluvíme, jako o okřídlených srnách,“ směje se ornitolog. „Obzvlášť takhle v době zimování, když desítky nebo stovky dropů letí oblohou, tak to je skutečně zajímavé divadlo.“
Drop na prvním místě
Sedáme do auta a objíždíme kolem chráněného území – hledáme hlavní hejno. Za volantem sedí Ján Kaľavský ze Státní ochrany přírody: „Tamhle je máme, …pokud to tedy nejsou srnky. Jsou pěkně blízko tomu nadjezdu, kam jedeme,“ ukazuje.
K dropům se musíme blížit oklikou, opatrně, protože vetřelců si všimnou i na kilometr daleko. I když v poslední době prý návštěvníky tolerují i na několik set metrů.
„Je to u nás velká rarita,“ říká Juraj, který přijel z Prievidze. Dlouhou cestu by prý byl ochotný podniknout i za pozorováním rysa nebo medvěda: „Je to zážitek. A taky se tu dozvím o práci, kterou tu ochranáři dělají.“
Ochranáři tu skutečně pro dropa vytvářejí ideální prostředí – vykupují pozemky, spolupracují se zemědělci, myslivci, zatravňují plochy, vybírají vhodná osiva a plodiny. Například teď v zimě tu dropi jsou i kvůli řepce, kterou ozobávají.
Ptačí safari
Opět vyndáváme dalekohledy – před námi je několik set ptáků. Na vyhlídce narážíme na partu nadšenců z Moravy. Šestice kamarádů po letech vyrazila z Brna za pozorováním zajímavých ptačích druhů. „Dneska to bylo opravdu safari,“ usmívá se Martin Hrouzek. „Drop je úžasný pták. V Česku už se nedá vidět a my jich tu dneska viděli pět set.“
Dropy ve dvacátém století téměř vyhubilo moderní zemědělství, často umírají na drátech elektrického vedení a samozřejmě byli také předmětem lovu.
„Když se podařilo ulovit dropa, byla velká radost, protože statný drop dokázal nasytit větší počet lidí. Byly z něj velké hostiny. Doufáme, že se k tomu nevrátíme,“ dodává s ohledem na stále křehkou populaci vzácného ptáka ochranář Ján Kaľavský.
Související
-
Jak na odchov ohrožených dravců? „Nadbíhám samici a přináším do hnízda větvičky,“ popisuje ornitolog
Jak probíhala záchrana nejohroženějšího orlího druhu na světě? A jak u dravců funguje náhradní rodičovství? Poslechněte si rozhovor s kurátorem chovu ptáků Zoo Liberec.
-
Ekoturismus je nejúčinnější variantou ochrany přírody, tvrdí ornitolog
Ornitolog a ptáčkař Tomáš Grim byl hostem Lucie Výborné. Povídali si o tom, které druhy ptáků v Česku vymírají nebo co viděl v rezervaci Santa Marta. A co znamená UHP?
-
Je ostudou myslivců, že se u nás polák velký stále loví. Jde o ohrožený druh, diví se ornitolog
„Máme tady osm let druh zařazený mezi celosvětově ohrožené, a stále se nezměnila česká legislativa, stále se u nás polák velký loví,“ díví se ornitolog Zdeněk Vermouzek.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Expert: Evropa kupuje z Ruska víc jaderného paliva než před válkou. Je těžké vyhnout se Rosatomu
-
Fakulta potřebuje personální změny. Za rok, co jsem odvolal Ševčíka, se nic nezměnilo, říká rektor VŠE
-
Zemětřesení trvalo dvě minuty. Myanmar už požádal o mezinárodní pomoc, říká český diplomat
-
Čeští hasiči čekají, zda vyrazí do Myanmaru. ‚Každou hodinu klesá pravděpodobnost záchrany,‘ varují