Papež ukončil návštěvu České republiky

28. září 2009

Papež Benedikt XVI. ukončil svou třídenní návštěvu České republiky. Český vojenský speciál se Svatým otcem na palubě odletěl zpět do Říma.

Papež Benedikt XVI. vstoupil na palubu českého vojenského speciálu krátce po 18. hodině. Na letišti se s ním rozloučili nejvyšší státní a církevní představitelé a několik desítek věřících. Prezident Václav Klaus v krátkém projevu v italštině řekl, že vysoce oceňuje návštěvu Benedikta XVI. v České republice a věří, že myšlenky, které sdělil ve svých kázáních, povzbudí český národ.

"Poselství, které nám Svatý otec přinesl, zaznělo jasně, přesvědčivě, zaznělo tak, že jsme mu rozuměli a já věřím, že bude znít i nadále. V tomto smyslu jsem plně přesvědčen, že tato cesta byla opravdu úspěšná. Myslím, že posílila vztahy České republiky a Vatikánu, které jsou dobré a věřím, že budou dobré i v budoucnu," prohlásil Klaus.

Prezident Václav Klaus děkuje papeži Benediktu XVI. za návštěvu

Papež pak ve svém projevu poděkoval za štědrou pohostinnost a vyjádřil naději, že jeho návštěva bude pro dobro českého národa. "Jsem také vděčný všem lidem, kteří pomáhali organizovat všechny akce. Doufám, že tato návštěva bude pro dobro českého národa a celé církve. Budu rád vzpomínat na chvilky, které jsem strávil spolu s biskupy, kněžími a věřícími této země," řekl Svatý otec.

Poslední den návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice se nesl ve znamení výzvy k mládeži a uctěním památky svatého Václava ve Staré Boleslavi.

Kroky Benedikta XVI. sledovaly tisíce věřících i laické veřejnosti. Na jeho mše přišlo na 170 tisíc lidí. Na Benedikta XVI. přátelské přijetí velmi zapůsobilo. Pontifik dal ústy vatikánského mluvčího najevo, že je s návštěvou spokojen. Na druhé stejně si Svatý otec uvědomoval, že je v zemi, kde se k církvi hlásí jen necelá třetina lidí. Proto několikrát apeloval na uvědomění si křesťanských tradic a vyzval Čechy, aby znovu zvážili víru, kterou opustili.

Pontifik většinu svých kázání začínal a končil v češtině. To však nebyla jediná vstřícná gesta. Během papežova pobytu se nechala katolická církev slyšet, že se vzhledem k ekonomické krizi dočasně vzdává majetkových nároků. O politicky ožehavém tématu, neuzavřené smlouvě mezi Prahou a Vatikánem, se nijak veřejně nemluvilo.

Papež Benedikt XVI. na závěr své návštěvy poobědval s biskupy v Arcibiskupském paláci v Praze. Podle některých názorů to mohla údajně být vhodná příležitost k debatám o nástupci kardinála Miloslava Vlka, toto téma po obědě ale vatikánský mluvčí Federico Lombardi nepotvrdil. Ústředí katolické církve podle něj sice návrhy kandidátů zná, na obědě se však o nich nemluvilo. Kdo bude v Česku novým katolickým primasem, má být známo v závěru letošního roku.

Loučení papeže Benedikta XVI. s českými biskupy
Spustit audio