Petr Holub: Na šikmé ploše státních regulací

12. říjen 2022

Tuzemská inflace se probudila a dosáhla hranice 18 procent. Většina expertů se navíc shoduje, že ceny porostou ještě dál. Přesto není příliš důležité, jestli inflace nakonec magickou 20procentní hranici překročí. Rizika existují, přesto se musí hledat jinde. Na první pohled to vypadá, že o dalším zdražování rozhodnou vnější vlivy, ve skutečnosti se dnes Česká republika dokáže bránit.

Z hlavních položek, které tvoří celkovou inflaci, se nemusíme bát ještě dražších potravin. Jak informuje potravinářská agentura Organizace spojených národů, ceny v tomto oboru klesají už šestý měsíc, zdá se tedy být dost pravděpodobné, že pokles dorazí také do Česka.

Čtěte také

Ceny pohonných hmot už dnes vycházejí ze srovnání s vysokými cenami minulého roku, ani v tomto případě nás tedy nečeká zásadní šok. Průběžně rostou ceny energií, na uzdě je však udrží regulace, ať už jde o energetický tarif, nebo cenový strop.

Obecně také platí, že ceny dovozů včetně těch energetických hlídá Česká národní banka. Mohutnými devizovými intervencemi dokázala udržet kurz koruny vůči euru a zabránila tím zdražení dovozů, kterými teď trpí Polsko a zvláště Maďarsko, jejichž měny silně oslabují.

Zásahy vlády a ČNB

Vlivem energetické krize tedy může inflace ještě poskočit, napříště ovšem nepůjde o nezadržitelnou ránu osudu, kterou musí prostý Čech jenom trpně snášet. Nelze však přehlédnout, že zásluhu na této změně mají dvě významné regulace, tedy již zmíněné ceny dodávek energií pro domácnosti a intervence centrální banky na ochranu kurzu koruny.

Čtěte také

Regulace bývají často považovány za užitečný, případně nezbytný nástroj. Mohou jím i být, k tomu však musí splnit dva předpoklady. Především na ně musí mít stát dost peněz, což v tomto případě prozatím není problém České republiky. Druhou podmínkou je ovšem plán, jak regulaci ukončit.

Aktuální zkušenosti říkají, že bez rozumného plánu na ukončení mohou státní regulace spíše škodit. Například Maďarsko se stalo vzorem, jak zkrotit inflaci, když drželo při zemi ceny energií a pohonných hmot. Teď ovšem regulaci ukončilo, maďarské ceny rostou nejrychleji v Evropě a inflace byla už v září nad 20 procenty. Češi to zažili počátkem roku, když zrušili dočasnou slevu na DPH pro plyn a elektřinu.

Petr Holub

Není pochyb, že Česko stojí právě na této šikmé ploše. Ani u vládních dotací do cen energií, ani pro devizové intervence neexistuje plán na jejich ukončení. Jako každé regulace však jednou musí skončit a dost možná v okamžiku, kdy se to bude nejméně hodit.

Nemá smysl malovat čerta na zeď, je však dobré vědět, že zásahy vlády a České národní banky současnou nejistotu nelikvidují, jenom ji odsouvají na pozdější datum.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio