Petr Holub: Stávka v nemocnicích. Proč lékaři nevidí jinou možnost

25. říjen 2023

Na první pohled si lékaři, sestry a další zdravotní personál nemají na co stěžovat. Doktorů pracuje v nemocnicích i ambulancích specialistů stále víc, konkrétně za posledních deset let jich přibylo sedm tisíc. Také peněz je víc.

Během covidu se zvýšily výdaje zdravotních pojišťoven na léčení reálně o pětinu, a i když poté část odebrala inflace, napřesrok se výdaje opět zvýší, reálně o čtyři nebo pět procent.

Čtěte také

Přesto chtějí lékaři i s podporou zdravotních sester vypovědět koncem roku přesčasy. Co se stane s pacienty, to už je starost ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.

Na současném konfliktu je tedy z pohledu laika leccos nepochopitelného a člověk musí soucítit s nešťastným ministrem, kterému většina profesních sdružení nechce schválit plán financování na příští rok. Má ovšem plné právo stanovit finanční podmínky pro příští rok z vlastního rozhodnutí, tady už mu ovšem lékaři vyhrožují stávkou. Otázka zní, jestli je takovou situaci i při nejlepší ministerské vůli vůbec možné zachránit.

Řídit zdravotnictví jako mocenský úkol?

Existuje však ještě druhý pohled, který umějí lékaři i sestry jako nadprůměrně vzdělaná profesní skupina přehledně zformulovat. Zjednodušeně řečeno, tlak na zdravotnictví roste.

Čtěte také

Na jedné straně přibývá starších lidí, kteří spotřebují zhruba dvojnásobek péče než příslušníci mladších generací do 60 let. Zároveň roste technologická náročnost léčení, k obsluze přístrojů je třeba kvalifikovaný personál, kterým opět nemůže být nikdo jiný než lékaři.

Samotné technologie, ať už jde o superzobrazovací přístroje, anebo léky, mají stále vyšší náklady na pořízení případně na provoz, proto značná část nových dotací míří právě tímto směrem. To by samo o sobě nevadilo, kdyby o peníze tak nepřicházel zdravotnický personál. Při mrtvici je pro pacienty jistě v pořádku, že jsou k dispozici kvalitní přístroje, ovšem život mu může zachránit jenom lékař ve spolupráci s ostatními.

Úplně jednoduše se dá říct, že každý požadavek zdravotníků na lepší pracovní podmínky, ať už jde o výši platů, anebo o přesčasy, je třeba se vší vážností vyslechnout. Jak se zdá, tuto povinnost ministr Válek přinejmenším do určité míry zanedbal.

Čtěte také

Přitom vzbouření doktoři, ať už ze Spolku mladých lékařů nebo z Lékařského odborového klubu, nabízejí v této chvíli bezprostřední řešení. Ministr zdravotnictví by měl představit návrh na transformaci systému, který by dokázal pracovat víc efektivně, aspoň do té míry, že by probíhající posilování stavů odborného personálu odbouralo nekonečné přesčasy v nemocnicích, případně přehnané využívání zdravotnických technologií. Není například pochyb o tom, že jenom inspirací zdravotnickou reformou v Dánsku by se podařilo většinu tuzemských potíží odstranit.

Místo toho ministr představil pouze úhradovou vyhlášku na rok 2024, ze které není jasné, k čemu mají platby zdravotních pojišťoven v příštím roce posloužit, tedy kromě toho, že systém nějak přetluče další těžké období.

Zneklidňující je na vyhlášce zvláště jedna okolnost, totiž metoda řízení známá pod heslem „rozděl a panuj“. Není snadné se orientovat ve složitostech zdravotnických výpočtů z úhradové vyhlášky, která se přitom průběžně mění.

Petr Holub

Podle dostupných informací to však vypadá, že se bez bližšího vysvětlení zvyšují některým nemocnicím platby víc, než těm ostatním. Zároveň posiluje příjmy některých specializací, třeba kardiologů, na úkor jiných oborů. Je jisté, že tím ministr část špitálů i specialistů získá na svou stranu.

Řídit zdravotnictví jako mocenský úkol – pokud ministr Válek přistupuje k resortu opravdu tímto způsobem, pak si o nátlakovou akci typu výpovědi přesčasů v nemocnicích vlastně říká.  

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio