Politolog Kubáček: Česko jako křižovatka Evropy? Pokud usneme na vavřínech, stane se z nás spíše kruhový objezd

4. září 2023

Premiér Petr Fiala představil minulý týden na konferenci Česko na křižovatce hlavní střednědobé vize směřování země. Česká republika podle něj může opět patřit mezi nejvyspělejší země světa, pokud dokáže naplno využít svou geografickou polohu a ekonomický i lidský potenciál. Jak našlápnuto k této vizi máme? Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí prezidentovo otálení nad penzijní reformou a přiblíží trendy v přelévání voličů.

„Poslouchalo se to hezky,“ komentuje proslov premiéra politolog Jan Kubáček. „Bohužel jsme to ale slyšeli už opakovaně od mnohých premiérů. Úvahy jsou vždy stejné: Češi, máte navíc. Můžete patřit mezi nejúspěšnější národy. Pojďme se tam vrátit. Pasovat se do role Karla IV., který udělá z českých zemí epicentrum Evropy a pověstnou křižovatku zájmu, rozhodování a vlivu, chce ale každý,“ dodává.

Čtěte také

Problém je, že na všechny strategie časem začne padat prach. „Chtěl bych být opatrným optimistou. Budu velmi rád, když slova premiéra povedou k tomu, že se naplno začnou naplňovat strategické cíle v oblasti zejména energetiky a dovybavení naší dopravní sítě. Pokud ale nic neuděláme, rozvoj nás začne míjet a my se místo křižovatky staneme pouhým kruhovým objezdem.“

Nedohodnout se je vítězství

Příkladem nám může být podle Kubáčka Polsko. „Poláci to vzali jako příležitost. Investovali do vývoje hodně evropských peněz, což je často náš zádrhel. My s tím neumíme pracovat, neumíme se dohodnout. Pevně proto věřím, že podnikatelé a odbory začnou tlačit na politiky, vytvoří z toho téma, budou ho popularizovat u široké veřejnosti, protože jedině tak se to stane atraktivní i pro politiky.“

Podle premiéra Fialy má být cílem kromě strategických investic i zlepšení systému vzdělávání a snížení byrokracie. „To je skutečně evergreen. Jestli má Marie Terezie někde pevného monarchistického pokračovatele, tak je to česká byrokracie. Souhlasím ale s premiérem, že hlavním problémem České republiky je absence široké a dlouhodobé celospolečenské shody na hlavních prioritách směřování země. Ptám se ale, proč tomu více nepomáhá.“

Skanzen Evropy?

Hašteřivá, roztříštěná politická kultura, která je trendem posledním 15 let, se bohužel podle Kubáčka jen prohlubuje. „Nedohodnout se je dnes pro politiky vítězství. Jsem zvědav, kdy je za to začnou voliči trestat. A myslím si, že toto období přichází.“

Čtěte také

Čelní politici by si proto měli urychleně uvědomit, že kulaté stoly a strategická rozhodování jsou potřeba. I v zemích postavených na vzájemném okopávání a roztříštěném stranickém systému typu Belgie nebo Izrael toto pochopili.

„V oblastech, jako je rozvoj státu, bezpečnost, energetická soběstačnost nebo ochrana, platí v těchto zemích dohoda. Vědí, že tady se nevyplácí útočit. Chápou to jako národní zájem. Pevně věřím, že se do této situace nedostaneme, ale myslím si, že to bude muset přijít zdola, jednak hněvem voličů, ale mnohem dříve právě zmíněnou aktivitou podnikatelské a odborářské sféry,“ uvažuje politolog.

Pokud si totiž podle něj velmi rychle nedokážeme zabezpečit energetické zázemí a dopravní propojení, zejména železniční, staneme se skanzenem Evropy. „Budeme zažívat blackouty, frustraci. Zkrátka se nám přestane dostávat základních společenských služeb, za které platíme a na které máme nárok,“ uzavírá Jan Kubáček.

Spustit audio

Související