Pražská muzejní noc v Českém rozhlase

22. květen 2018

Český rozhlas se opět připojí k Pražské muzejní noci, která se letos uskuteční v sobotu 9. června 2018. Při noční procházce rozhlasem si prohlédnete všechna významná studia a zjistíte, jak se nahrává vážná i nevážná hudba.

Procházky nočním rozhlasem odstartují v 19 hodin. Trasa povede všemi velkými nahrávacími studii. Seznámíte se s prostorem, kde zkouší a nahrává Symfonický orchestr Českého rozhlasu, studiem, kde se točí pohádky, Hajaja, různé rozhlasové hry a mnoho dalšího. Ve Studiu 1 předvede v čase od 19 do 22 hodin Trio Symfonického orchestru Českého rozhlasu, jak se nahrává vážná i nevážná hudba.

Okruh studii (vstup z haly Vinohradská 12): 

  • Studio 1 – největší studio Českého rozhlas. Zkouší a nahrává zde Symfonický orchestr Českého rozhlasu. V čase od 19.00 do 22.00 hodin Trio Symfonického orchestru ČRo ve složení Lukáš Pavlíček (hoboj), Lukáš Dittrich (klarinet) a Libor Soukal (fagot) spolu s mistrem zvuku Janem Lžičařem vám předvedou, jak se nahrává hudba vážná i nevážná. Ve studiu se podíváte na hudebníky, v režii si poslechnete výslednou nahrávku.

  • Studio 3 – malé studio určené pro natáčení malých žánrů (např. Hajaja apod.)

  • Studio 6 – studio, ve kterém vznikají rozhlasové hry. Jeho součástí je malý oddělený prostor – tzv. plener, ve kterém je instalováno akustické obložení, které neumožňuje žádný dozvuk. Můžete si vyzkoušet zvláštní pocit v uších, který toto obložení způsobuje.

  • Studio 2 – určeno pro drobnou hudební i literární prvovýrobu. Zde se můžete posadit a poslechnout si ukázky z rozhlasové tvorby. Jeden z nejlepších rozhlasových mistrů zvuku Tomáš Gsöllhofer vás seznámí s nahrávkami, které má rád.

Otevřená bude také Galerie Vinohradská 12 se stálou expozicí z historie rozhlasového vysílání, ve které naleznete řadu historických přijímačů, mixážních pultů, magnetofonů i technických unikátů jako je Blattnerfon (stroj na záznam zvuku na ocelový pás), mazačku pásů nebo časovou ústřednu z roku 1941.

Český rozhlas na pozadí technického rozvoje přiblíží výstava Kapitoly z historie rozhlasové techniky, která ukazuje přelomové změny v technice a momenty, které byly ve své době nadčasové a posunuly vnímání okolního světa o kousek dál. Dozvíte se, jak vzniklo časové znamení, co byl rozhlas po drátě, co se dělo při prvním přímém přenosu, jaká je budoucnost digitálního vysílání a spoustu dalších zajímavých věcí.

Více informací naleznete na www.prazskamuzejninoc.cz Vstup na akci je zdarma.

Spustit audio