Proč je Rusko ztracená země? Příběh opravdového Ruska posledních dekád vypráví politolog Scherf

11. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Chrám Vasila Blaženého a Kreml (Rusko) | Foto: Michal Franc

Filip J. Scherf: Ztracená země. Příběh moderního Ruska

Jaké Rusko ve skutečnosti je? To je nelehký úkol, do kterého se ve své knize Ztracená země. Příběh moderního Ruska pouští politolog Filip Scherf. Na Rusko se snaží nepohlížet perspektivou Západu, který si často všímá spíš utlačované, vězněné či vražděné opozice. Namísto toho chce pochopit, z čeho vyvěrají prameny ruského chování. A proč si země připadá tak znevážená a ohrožená, že cítí potřebu demonstrovat sílu neomluvitelnou agresí vůči sousednímu státu i Západu.

Filip Scherf ve své knize pojednává hlavně o úplně nejnovějších dějinách Ruska – zhruba od přelomu 80. a 90. let minulého století až po dnešek. Musel se tedy nutně dotknout figury toho, kdo často překotné ruské proměny odstartoval – Michaila Gorbačova, jehož osud jakožto reformátora byl v mnoha ohledech tragický.

Kniha Ztracená země. Příběh moderního Ruska je v širší nominaci na cenu Magnesia Litera v kategorii ČRo Plus Litera za publicistiku a také DILIA Litera za debut roku.

Rusko nikdy nedokázalo vytvořit, udržet a rozvíjet kapitalistickou demokracii západního střihu, pokračuje politolog. Všechny dosavadní moderní ruské režimy přímo ohrožovaly západní modely správy státu a s nimi související hodnoty.

Bolševické Rusko instrumentalizovalo politický teror a exportovalo nesvobodu. V hroutícím se státě Borise Jelcina vzkvétal organizovaný zločin, zatímco armáda válčila s vlastními obyvateli. Rusko Vladimira Putina postavilo svou vlastní identitu na opozici vůči dominanci Spojených států s jejich údajnou politickou arogancí a dekadentními hodnotami. 

Stesk za Jelcina

Hrdinou Sherfovy knihy je i vrtkavý, alkoholem deptaný a ke konci své prezidentské kariéry v postsovětském Rusku hodně nemocný Boris Jelcin. Podle toho taky většina Rusů hodnotí takzvaná drsná léta devadesátá.

Čtěte také

„Zejména starší ročníky a obyvatelé provinčních měst s rostoucím steskem vzpomínali na monotónní klid pozdního socialismu. Podpora komunistické strany přirozeně rostla. Zatímco v říjnu 1993 se rudí pokusili chopit moci násilím, v prosinci 1995 s 22 procenty hlasů vyhráli volby do Dumy,“ píše autor.

S novým tisíciletím přišla změna vládce. V poslední prosincový den roku 1999 se v Kremlu odehrálo tiché předání moci. O silvestrovské noci usedl před kameru nejprve Jelcin, oteklý, unavený a posmutnělý. Po chvíli ho na obrazovce vystřídal jeho nástupce, prozatímní prezident Vladimir Putin.

Putin, který vládne všem

Ve své řeči na rozloučenou Jelcin hovořil o osobní oběti, kterou přinesl na oltář budování demokratického Ruska. Svým posledním velkým krokem v prezidentském úřadu, tedy bleskovým povýšením Putina (zřejmě nechtěným), ale Jelcin experiment s ruskou demokracií zásadně podkopal.

Čtěte také

„Jmenování Putina prozatímním prezidentem a jeho výslovné určení za nástupce zásadně otřáslo stěžejním demokratickým principem – předáváním moci volbami. Nikým nevolený prozatímní prezident a vyvolený následovník měl totiž nesrovnatelně lepší předvolební pozici než jakýkoliv jeho vyzyvatel: disponoval státním rozpočtem, vedl armádu, měl neomezený přístup do médií,“ popisuje politolog a pokračuje:

„Ta Putina vykreslila jako novodobého Maxe Stierlitze, legendárního televizního sovětského rozvědčíka, který infiltroval nacistické vedení a pomohl Moskvě zvítězit ve druhé světové válce. Nikoliv náhodou Putin sám uvedl literárního a filmového hrdinu majora Stierlitze jako svůj dětský vzor, který obdivoval a který jej přivedl ke kariéře v KGB.“

Ale Putin sám roli Stierlitze přerostl. Rozvědčík byl zvyklý plnit rozkazy, poslouchat. Putin mířil výše – rozkazy rozdával a trestal ty, kdo je neplnili. Spíše než do pokorného Stierlitze se Putin od počátku svého prezidentského působení stylizoval do role první osobnosti, která vládne všem. Včetně oligarchů:

„Aplikoval svůj výcvik v ‚práci s lidmi‘ a oligarchům dal jasně najevo, že jedině ten, kdo má moc je zničit, může velkoryse nabídnout ochranu před zničením. ‚Nebudete zneužívat a okrádat ruský stát, zůstanete mimo politiku a my vám necháme vaše bohatství,‘ varoval oligarchy a zároveň se jim nabídl jako ochránce.“

Jak dále vypadalo Rusko pod Putinovým vedením, nikoliv z pohledu zvenčí, ale zevnitř, a co vedlo až k současnému stavu, poodkrývá kniha Filipa J. Scherfa Ztracená země. Příběh moderního Ruska, kterou pro Ex libris pročetl Libor Dvořák.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.