Naďa Reviláková
Vede programovou řadu Ex libris.
Absolvovala divadelní dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a už během studií ji zlákal rozhlas. Pronikla do něj nejprve přes Tvůrčí skupinu elévů. Později byla u vzniku vědecké stanice Českého rozhlasu Leonardo, kde propojila rozhlasovou práci s jinou velkou zálibou, kterou je historie. Tou se zabývá stále, pro Český rozhlas Plus připravuje pořady o historii, kde se hranice mezi současností a minulostí často stírají. Platí to i o její literární tvorbě. Ve volném čase píše knížky pro děti z řady „Hanka versus historie“ a je držitelkou ocenění Zlatá stuha za literaturu pro děti a mládež. Literatuře se věnuje i v rozhlasové práci. Dramaturgicky vede pořad „Ex libris“ o knížkách, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, i když vám na ně třeba nezbývá čas…
Všechny články
-
Komunisté byli horší než Němci, udávali jeden druhého, vzpomínala pamětnice vysídlení Neveklovska
Během druhé světové války byl úrodný kraj mezi Vltavou a Sázavou určený k vybudování jednoho z nejrozsáhlejších vojenských cvičišť nacistické třetí říše.
-
Jak „otrávit“ prezidenta. Šlo Háchovi cestou do Berlína o život?
Vzniku Protektorátu Čechy a Morava 16. března 1939 předcházela cesta prezidenta Emila Háchy za Hitlerem. Provázelo ji mnoho zvláštních náhod a omylů.
-
Digitální hry u nás hraje téměř 60 procent populace. Je tu i vědní obor, který zkoumá historii her
Pokud se chcete dozvědět poučné informace o době dávno minulé, většinou sáhnete po knize. V lecčem mohou být přínosné také filmy, ať už hrané či dokumentární.
-
Hanzelka bez Zikmunda. Kdo byl jeden slavný cestovatel bez druhého? Politik a obránce lidských práv
Už je to 20 let co Jiří Hanzelka 15. února 2003 opustil svět, který téměř celý procestoval. Alespoň v první části svého aktivního života.
-
Zapsali se i tím, že nezvítězili. Kdo byli neúspěšní kandidáti na československého prezidenta?
Vítěze voleb v minulých desetiletích dobře známe, kdo všechno ale kandidoval, i když na post nakonec nedosáhl? Právě o tom je knížka Jany Čechurové „Kdo mířil na Hrad?“.
-
Máma Jana Palacha zvedla pochodeň syna a nesla ji dál
V polovině roku 2022 přišel studentům českokrumlovského gymnázia nečekaný dopis. Měl více jak 50 let zpoždění. Navíc pisatelka byla jen o málo kratší dobu po smrti.
-
Velcí umělci své řemeslo vždy dokonale ovládali, totéž by mělo platit pro herce, říká Jiří Štěpnička
Český herec vypráví o momentech, které s ním v životě otřásly, o tom, co pro něj znamená Národní divadlo a že opravdová herecká osobnost se vychovat nedá.
-
Zažít historii na vlastní kůži. Larpy neboli rolové hry získávají na popularitě
Jaké je to, prožít život někoho jiného? A když ne celý, tak alespoň kousek z něj. Představa, která na první pohled může znít jako sci-fi. Ale není.
-
Premiér jde na smrt. Poslední měsíce života generála Aloise Eliáše pohledem jeho ženy
Alois Eliáš byl premiérem v době, která nebyla jednoduchá. Vzpomínky na jeho věznění a čekání na trest smrti sepsala Jaroslava Eliášová, jeho manželka.
-
Měl jsem skoro pověrčivou předtuchu, napsal k objevu Tutanchamonovy hrobky Carter
Je možné naplánovat největší objev v dějinách archeologie? Do jisté míry ano. Howard Carter je toho příkladem. Léta hledal Tutanchamona, až ho našel.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »