Naďa Reviláková
Vede programové řady Ex libris a Na Východ!
Absolvovala divadelní dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a už během studií ji zlákal rozhlas. Pronikla do něj nejprve přes Tvůrčí skupinu elévů. Později byla u vzniku vědecké stanice Českého rozhlasu Leonardo, kde propojila rozhlasovou práci s jinou velkou zálibou, kterou je historie. Tou se zabývá stále, pro Český rozhlas Plus připravuje pořady o historii, kde se hranice mezi současností a minulostí často stírají. Platí to i o její literární tvorbě. Ve volném čase píše knížky pro děti z řady „Hanka versus historie“ a je držitelkou ocenění Zlatá stuha za literaturu pro děti a mládež. Literatuře se věnuje i v rozhlasové práci. Dramaturgicky vede pořad „Ex libris“ o knížkách, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, i když vám na ně třeba nezbývá čas…
Všechny články
-
Generál Karel Kutlvašr jako velitel i „oběť“ Pražského povstání
Pražské povstání můžeme označit za nejmasovější odbojovou akci na našem území ve 2. světové válce. Odbojové organizace plánovaly, že k povstání v Praze dojde.
-
„Když nemůžu psát, tak nežiju.“ Josef Škvorecký si zvolil život v Kanadě, svět otevřel mnoha autorům
„Já jsem spisovatel, a když nemůžu psát, tak vlastně nežiju,“ prohlásil Josef Škvorecký a zůstal po roce 1969 v Kanadě. Díky němu mohly psát desítky zakázaných literátů.
-
Dovolená okořeněná válkou? Jak vnímali cizinci v Československu a Češi v cizině události roku 1968
Přepadení Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nezasáhlo jen jeho obyvatele, ale i tisíce návštěvníků z ciziny. Neméně bylo i Čechů v zahraničí.
-
Kde bylo největší bojové nasazení Čechoslováků po druhé světové válce? Přece ve Vietnamu
Někdy se jí také říká třicetiletá válka 20. století. Válka ve Vietnamu je pro nás spojená se zapojením USA a vlnou odporu mezi americkou veřejností, včetně hnutím hippies.
-
Historii a naši každodennost dělají lidé, z nichž mnozí jsou velmi problematičtí, říká Robert Kvaček
Významný český historik vypráví o tom, že je v našich městech a vesnicích čím dál méně osobností, kterým bychom mohli věřit a vložit do jejich rukou náš osud.
-
Wagnerovci aneb Obchodníci se smrtí a jejich šéf Prigožin
Asi se nenajdete mnoho těch, kdo by s napětím nepřihlíželi tažení wagnerovy soukromé armády – v čele s majitelem Jevgenijem Prigožinem – na Moskvu. Teď o tom vyšla kniha.
-
Člověk nikdy neví, jak má vyměřený čas… Marie Uchytilová věnovala pomníku lidických dětí dvacet let
Dětské postavy v nadživotní velikosti, které shlížejí na prázdnou lidickou pláň, připomínají 82 dětí zavražděných v roce 1942 nacisty. Jejich pomník vyjadřuje mnohem víc.
-
Ta, která připravila Jana Křtitele o hlavu a Heroda o sebekontrolu. Hebrejky Jana Fingerlanda
Hrdinkami Hebrejek jsou, jak praví podtitul, biblické matky, démonky, královny i milenky. Co na nich autora knihy zaujalo a co skrze své příběhy vypráví o současném světě?
-
Beseda a křest knihy Red Tape: Rozhlas v 50. letech je i obrazem tehdejší české společnosti
Železná opona netvořila právě díky rozhlasovým vlnám tak striktní hradbu mezi Západem a Východem, protože českoslovenští posluchači si mohli naladit také rakouský rozhlas.
-
Střídačka. Proč na „Zátopkově“ olympiádě v Helsinkách chyběli sportovní reportéři
Jak se politika 50. let minulého století otiskla do rozhlasového sportovního vysílání? Významně, i když pro to mnoho slyšitelných důkazů v rozhlasovém archivu nemáme.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »