Naďa Reviláková
Vede programové řady Ex libris a Na Východ!
Absolvovala divadelní dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a už během studií ji zlákal rozhlas. Pronikla do něj nejprve přes Tvůrčí skupinu elévů. Později byla u vzniku vědecké stanice Českého rozhlasu Leonardo, kde propojila rozhlasovou práci s jinou velkou zálibou, kterou je historie. Tou se zabývá stále, pro Český rozhlas Plus připravuje pořady o historii, kde se hranice mezi současností a minulostí často stírají. Platí to i o její literární tvorbě. Ve volném čase píše knížky pro děti z řady „Hanka versus historie“ a je držitelkou ocenění Zlatá stuha za literaturu pro děti a mládež. Literatuře se věnuje i v rozhlasové práci. Dramaturgicky vede pořad „Ex libris“ o knížkách, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, i když vám na ně třeba nezbývá čas…
Všechny články
-
I ženy chtěly na frontu. Čechoslovačky ve vojenských jednotkách za 2. světové války
Jak vypadal život našich žen na východní frontě? I když bojovat přímo neměly, občas se dostávaly do žhavých válečných zón.
-
Zatímco muži bojovali na frontách 1. světové války, vybojovaly si ženy v zázemí volební právo
První světová válka dala ženám do rukou mocnou zbraň v boji o ženská práva. Mohly přejít od teorie k praxi. Zatímco muži bojovali, ženy přebíraly jejich práci. A úspěšně.
-
Velcí umělci své řemeslo vždy dokonale ovládali, totéž by mělo platit pro herce, říká Jiří Štěpnička
Český herec vypráví o momentech, které s ním v životě otřásly, o tom, co pro něj znamená Národní divadlo a že opravdová herecká osobnost se vychovat nedá.
-
„Krásná jako žena.“ Bratislava měla podle Hitlera odolat Rudé armádě jako pevnost, ušetřila ji krása
Pokud skrze Bratislavu projde Rudá armáda na Vídeň, tak jedině přes její trosky, snil Hitler. Jeho Festung Pressburg nakonec padla za jediný den.
-
Devadesátky: Náš jediný metr byl peoplemetr. Televize slibovala ukázat vše, po čem divák jen zatouží
Televizní zábava 90. let byla hlavně otevřená – jednak světu a konečně bez cenzury, a také svět vstoupil do televize. Diváci očekávali novinky, které jim nikdo neupřel.
-
Nevratné poškození. Opravdu naše dcery propadají transgenderové mánii?
Kontroverzní kniha. Zraňující, nekorektní, manipulativní. Tak se mluvilo o knížce Abigail Shrierové Nevratné poškození, která vyšla loni. Více se o ní dozvíte v Ex libris.
-
Proč je Rusko ztracená země? Příběh opravdového Ruska posledních dekád vypráví politolog Scherf
Politolog Scherf odkrývá ve své prvotině příběh moderního Ruska. Vytyčil si nelehký úkol: popsat Rusko takové, jaké ve skutečnosti je, a ne jak ho vidí Západ. Je to možné?
-
Každý architekt by se měl angažovat. Architektura je odrazem stavu společnosti, říká Miroslav Masák
Architekt Miroslav Masák vypráví o významu skupiny SIAL, svobodě tvorby v nesvobodném režimu i své úloze v politice.
-
Období absurdního divadla je dodnes aktuální. Svět do té absurdity směřuje, říká Vlasta Gallerová
Vzpomínání dramaturgyně Vlasty Gallerové na dětství, dospívání a divadelní začátky. Ale také reflexe toho, co ji trápí a dělá radost v současnosti.
-
Se Sovětským svazem na věčné časy. Co kdyby Gorbačov dohlédl důsledky své perestrojky a zastavil ji?
Michal Gorbačov stál za řadou reforem, které vedly k pádu Sovětského svazu. To však neměl v plánu. Jak by vypadal svět, kdyby dosáhl toho, co si ve skutečnosti vysnil?
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »