Naďa Reviláková
Vede programové řady Ex libris a Na Východ!
Absolvovala divadelní dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a už během studií ji zlákal rozhlas. Pronikla do něj nejprve přes Tvůrčí skupinu elévů. Později byla u vzniku vědecké stanice Českého rozhlasu Leonardo, kde propojila rozhlasovou práci s jinou velkou zálibou, kterou je historie. Tou se zabývá stále, pro Český rozhlas Plus připravuje pořady o historii, kde se hranice mezi současností a minulostí často stírají. Platí to i o její literární tvorbě. Ve volném čase píše knížky pro děti z řady „Hanka versus historie“ a je držitelkou ocenění Zlatá stuha za literaturu pro děti a mládež. Literatuře se věnuje i v rozhlasové práci. Dramaturgicky vede pořad „Ex libris“ o knížkách, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, i když vám na ně třeba nezbývá čas…
Všechny články
-
Období absurdního divadla je dodnes aktuální. Svět do té absurdity směřuje, říká Vlasta Gallerová
Vzpomínání dramaturgyně Vlasty Gallerové na dětství, dospívání a divadelní začátky. Ale také reflexe toho, co ji trápí a dělá radost v současnosti.
-
Se Sovětským svazem na věčné časy. Co kdyby Gorbačov dohlédl důsledky své perestrojky a zastavil ji?
Michal Gorbačov stál za řadou reforem, které vedly k pádu Sovětského svazu. To však neměl v plánu. Jak by vypadal svět, kdyby dosáhl toho, co si ve skutečnosti vysnil?
-
Sommeliér: Osmdesát procent schopnosti rozeznat víno je píle. Jen pětina je o talentu
Na jižní Moravě se už dají vypěstovat odrůdy původně ze Španělska či Portugalska. „To, co bylo dřív nemyslitelné, už u nás dozrává dobře,“ říká Ivo Dvořák.
-
Sousedství na Blízkém východě. Jak by vypadal svět, kdyby se Státem Izrael vznikl i Stát Palestina?
V roce 1947 přijala OSN rezoluci, podle které měly vzniknout dva samostatné státy. Proč k tomu nedošlo? A co by bylo jinak?
-
Bez únorového převratu a bez kolektivizace. Jak by vypadalo Československo, kdyby nevyhnalo Němce?
Kdyby mohli Němci v Československu zůstat, neproběhlo by vysídlení pohraničí a tedy ani jeho dosídlení. A nejspíš by ve volbách nevyhráli komunisté, upozorňuje historik.
-
Co psali John Lennon nebo Leonardo da Vinci? Michael Bird: Dopisy umělců
Dopisy jsou literární fenomén, který pomalu mizí ze současné elektronické reality. Výbor dopisů sestavil Michael Bird a přečetl je Lukáš Hurník. Vysíláme v repríze.
-
Američané v Japonsku, Stalin v Evropě. Jak by se vyvíjel svět, kdyby USA nepřišly s atomovou bombou?
Otázka, kterou si pokládáme v seriálu Coby kdyby. Takový vývoj mohl nastat v případě, že by Američané bombu nestačili vyrobit. Co by bylo dál? Možný scénář se nabízí.
-
Na cestě životem jdete jako po stopě. Srdce ví, co má hledat, říká Tomáš Vondrovic
Básník a režisér Tomáš Vondrovic hovoří o tom, jak ho utvářelo setkání s filosofií, literaturou i divadlem.
-
Generál Karel Kutlvašr jako velitel i „oběť“ Pražského povstání
Pražské povstání můžeme označit za nejmasovější odbojovou akci na našem území ve 2. světové válce. Odbojové organizace plánovaly, že k povstání v Praze dojde.
-
„Když nemůžu psát, tak nežiju.“ Josef Škvorecký si zvolil život v Kanadě, svět otevřel mnoha autorům
„Já jsem spisovatel, a když nemůžu psát, tak vlastně nežiju,“ prohlásil Josef Škvorecký a zůstal po roce 1969 v Kanadě. Díky němu mohly psát desítky zakázaných literátů.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »