Magdalena Šorelová
Vede programové řady Historie Plus, Stopy, fakta, tajemství.
Vystudovala Pedagogickou fakultu UK, v letech 1989–1992 pracovala jako literární redaktorka v nakladatelství Mladá fronta. Do Českého rozhlasu nastoupila v roce 1992, kde se jako redaktorka, moderátorka a dramaturgyně věnovala dětské publicistice. Na Dvojce moderovala pořad Noční Mikrofórum a autorsky připravovala seriál Vzduch je naše moře. Aktuálně dělá dramaturgii programových řad Kriminálka, Moci bez nemoci, Historie Plus, Příběhy slavných značek a Stopy fakta tajemství. Zajímá se o přírodu, kulturu a psychologii.
Všechny články
-
Setuza: Podnik postavený na legendární kostce mýdla s jelenem
Společnost zabývající se hlavně zpracováním olejnin vyrostla na základech, které položil Johann Schicht. Tomu věhlas přinesla bílá kostka mýdla s jelenem – „šichťák“.
-
Eska: Chceš-li poznat makačku, kup si esku skládačku
Chebská firma trhala před první světovou válkou výrobní rekordy. Později vyráběla nejen kola jízdní, ale i motorová anebo ta nechvalně známá, která složíte do kufru.
-
Lego: Jak se z dřevěných odřezků stalo tuzexové zboží
„Hraj si dobře.“ Jednoduchá rodičovská rada, která na první poslech ničím nevyniká. Ale dánsky se řekne „leg godt“, zkráceně „lego“.
-
Bonduelle: Od převratné metody na výrobu droždí k zeleným kuličkám v konzervě
Z neshod mezi potomky zakladatelů se zrodil francouzský podnik na konzervovanou a mraženou zeleninu, který dobyl svět.
-
Prim: Kádr zdatných hodinářů vyrostl na výrobě granátů
Tradice, emoce, hrdost. To jsou hesla, jimiž se řídí výrobce legendárních českých hodinek. Kdy „primky“ ke svému jménu přišly? A jak vypadá výroba hodinek Prim dnes?
-
Tesla: Jméno, které soudruhům začalo vadit
Někdejší monopolní výrobce televizí a rádií v Československu nesl jméno po chorvatském géniovi Nikolu Teslovi, který vadil. Zachránila ho zkratka TEchnika SLAboproudá.
-
Tonak: Rodinná továrna, která proslavila Nový Jičín jako kloboučnickou velmoc
Už od středověku byl Nový Jičín rájem soukeníků a kloboučníků. Mezi místními řemeslníky se objevil i jistý Gottfried Hückel, který přišel z bavorského Wurzburgu.
-
Úžasné životy: Karel Gott podle Lucie Bílé
Pěveckou legendu a národní poklad Karla Gotta zpěvačka brala především jako váženého kolegu, se kterým měla tu čest spolupracovat, vystupovat a zpívat společné duety.
-
Karosa: Začalo to výrobou kočárů Josefa Sodomky
Zpočátku nebyly zvlášť spolehlivé. Vývoj šel ale kupředu a po pár desetiletích už je poháněly motory na různá paliva. Po druhé světové válce se staly masovou záležitostí.
-
Hašlerky: Destinky nikdo nechtěl. Pomohla změna receptury i jména
Tvrdý bonbon pro zmírnění chrapotu a kašle údajně vymyslel v roce 1877 hamburský lékárník. Nazval je Caruso podle zpěváka, kterému prý pomohly zachránit koncert.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »