David Hertl
Vede programové řady Archiv Plus a Portréty.
Davidu Hertlovi nikdo náročnou cestu k dnešnímu postu publicisty neklestil. Začínal jako okresní novinář v lounském týdeníku Svobodný hlas a později sedm dnů v týdnu pracoval jako externí redaktor pro zpravodajství ČRo v Ústí nad Labem.
Snažil se svou práci dělat co nejlépe, ale s přibývajícími lety ho trápilo, že zpravodajství, „umění dvaceti vteřin“ – na rozdíl od publicistiky – nikdy nepostihne všechny aspekty problémů, s nimiž se setkával. „V roce 1998 jsem s neskutečnou drzostí napsal mail Pavlu Pecháčkovi do Svobodné Evropy a nabídl své služby. Pozval mne do Prahy, kam jsem kvůli dopravní zácpě přijel o půl hodiny později, navíc v tričku a kraťasech… Myslím, že na mne musel být strašný pohled, když jsem k němu do kanceláře v Dykově ulici vcházel – ale nevyhodil mne a nabídl spolupráci na pořadu Hlasy a ohlasy. Pracoval jsem pak pro ně externě několik let.“
Mezitím spolupracoval s ústeckým rozhlasem. „Byl jsem u všeho důležitého – místní politika, kultura, ekonomika, sport… Čtyřicet metrů nad zemí, když klempíři objevili v báni žatecké radnice historické písemnosti – i pod zemí, když se po létech podařilo zpřístupnit podzemí v Jirkově.“ V roce 2006 mu byla po třinácti letech externí spolupráce s ústeckým studiem nabídnuta pracovní smlouva a v roce 2008 začala i jeho spolupráce s ČRo 6, kde oslovil Jana Sedmidubského. „To už jsem pravidelně poslouchal pořad Portréty, který se mi líbil a říkal jsem si – tohle kdybych mohl někdy dělat! To jsem netušil, že za pět let budu s Janem Sedmidubským sedět v kanceláři a o pořadu Portréty se budeme bavit v podstatě každý den!“
Od ledna 2013 je členem Tvůrčí skupiny Dokument a publicistika Českého rozhlasu a podílí se na přípravě pořadů Portréty, Archiv Plus, Téma Plus a Příběhy 20. století. „Snažím se nabídnout posluchači pocit, že nemám patent na pravdu; chci, aby lidé nad věcmi přemýšleli se mnou. Byl bych rád, kdyby se posluchači o věcech a událostech dozvídali víc, než jen že se staly. Snažím se oslovit ty, kteří jsou schopni přemýšlení, reflexe a sebereflexe. Tato část veřejnosti má právo, aby nebyla ubíjena jen posledními novinkami hitparád v kombinaci s reklamami na šampony a jogurty.“
Všechny články
-
Politické vraždy: Benito Mussolini. Oportunista, kterého k moci vynesl chaos
Koncem dubna uplynulo 75 let od smrti italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Dobrý důvod, proč si připomenout jeho osobnost i to, jak se dostal k moci.
-
Miroslav Štěpán: Republiku si rozvracet nenecháme!
„Nechceme dialog s lidmi, kteří nám říkají, abychom odešli.“ Tato slova pronesl vysoký komunistický funkcionář Miroslav Štěpán měsíc před 17. listopadem 1989.
-
Richard Nixon: Prezident, kterému zlomila vaz aféra s odposlechy ve Watergate
Nixon se narodil 9. ledna 1913 v nezámožné rodině. Po ukončení studií pracoval jako právník, za 2. světové války sloužil v armádě.
-
Politické vraždy: Smrt generála Vlasova a nezdařený atentát na Hitlera
V srpnu 1946 byl v Moskvě za vlastizradu popravený ruský generál Andrej Vlasov, který patří mezi nejrozporuplnější postavy 2. světové války.
-
Politické vraždy: Bandera a Petljura zemřeli po atentátech
Stepan Bandera (1909–1959) byl ukrajinský nacionalista, který celý život snil o velké a nezávislé Ukrajině.
-
Viděl bolševický puč, přesto komunistům daroval lidovou stranu. Alois Petr vedl po únoru 1948 čistky
Hladké převzetí moci komunisty v únoru 1948 bylo umožněno i tím, že s nimi spolupracovali příslušníci jiných politických stran. Mezi lidovci to byl například Alois Petr.
-
Publicista Bohdan Chudoba byl výrazným, ale ne vždy objektivním kritikem
Katolický spisovatel a esejista Bohdan Chudoba zemřel ve španělském exilu, mnoho Čechů nezná ani jeho dílo.
-
Chudí a z podceňované menšiny. Afroameričané Rudolphová a Beamon změnili sportovní dějiny
Bob Beamon a Wilma Rudolphová. Jména, která dnes něco řeknou jen několika zasvěceným, nebo pamětníkům dvou olympiád – římské v roce 1960 a mexické v roce 1968.
-
George Best, první fotbalová celebrita. „Někdy to vypadalo, že má šest nohou,“ říkali o něm
Letos tomu bylo padesát let, co Manchester United vyhodil ze svého týmu legendárního fotbalistu George Besta. Patřil k nejtalentovanějším fotbalistům všech dob.
-
Britští levicoví politici Thatcherové dodnes neodpustili
Margaret Thatcherová (1925–2013) se v létě 1979 stala první ženou v čele britské vlády. Zastávala tvrdou a neústupnou reformní politiku, a to hlavně směrem k odborům.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »