Protiraketový štít středem zájmu v německy hovořících zemích
Německé, rakouské i švýcarské sdělovací prostředky věnují mimořádnou pozornost oznámení amerického prezidenta Obamy o zrušení plánu na zřízení protiraketového štítu v Česku a Polsku. Německý list "Die Welt" zdůrazňuje, že tento pragmatický krok současné americké vlády se dal očekávat včetně zdůvodnění, že stacionární obranné rakety lze nahradit mobilním zařízením.
Podstatné však je, že ohrožení ze strany Íránu se nyní posuzuje jako daleko slabší. Je to další signál Obamy vůči Íránu o snahu politiky dorozumění, která má u něho přednost. Zapadá dobře do jeho projektu dosáhnout světa bez jaderných zbraní. Vzniká přitom otázka, zdali tato politika není naivní, a tím nakonec nebezpečná, protože ve střední Evropě to vedlo ke zklamání. "Handelsblatt" dochází k závěru, že od samého počátku byl raketový štít velkým nedorozuměním. Nikdy v uplynulých letech nemohl nahradit politické škody technickými nebo strategickými přednostmi. Nakonec ochranný štít byl již jen symbolem pro politiku, dělící svět na padouchy a přátele. Politicky tak Obama odvrhl balast zvláště ve vztazích vůči Rusku, zdůrazňuje düsseldorfský list. "Frankfurter Rundschau" vidí na rozhodnutí Obamy, že Rusko je partnerem USA, kterého nemůže setřást. Do konce roku se musejí dohodnout na komplexu odzbrojovacích dohod, pokud chtějí zabránit novému kolu světového zbrojení. Ruský prezident Medveděv stanovil již cenu a ta vyžaduje, aby USA netrvaly na raketovém štítu a vrátily se ke smlouvě ABM, která obsahuje zřeknutí se tohoto systému zbraní "Tagesspiegel" poznamenává, že pro Obamu je raketová obrana technikou, která nefunguje a to ještě proti ohrožení, které bezprostředně nehrozí.
Jeho umístění do Polska a Česka zabraňuje dohodě s Moskvou na zostření sankcí proti Íránu. Proto byl zastaven tento projekt v Polsku a Česku, protože jeho výdaje byly vyšší než možný užitek. Pokud bude potřebná raketová obrana, může se umístit na moře nebo do Turecka, píše berlínský list. Bavorský "Süddeutsche Zeitung" upozorňuje, že východoevropští spojenci se obávají, že Moskva bude považovat ústup od raketové obrany za slabost a obdobně jako v Gruzii prosadí své zájmy tanky. Právě zde může pomoci Obamovi německá vláda, která má dobré vztahy s Kremlem. Jako důležitý soused Polska a Česka může poukázat na jejich starosti. Obama nemůže svou novou kooperativní zahraniční politiku prosadit, pokud jej Evropa nebude podporovat. "Deutsche Welle" určená pro zahraničí upozorňuje, že v Česku byl projekt na zřízení raketového štítu sporný a většinou obyvatelstva odmítán. Levá část politického spektra jej odmítala a předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek označil rozhodnutí Obamy za vítězství českých občanů. Veřejnoprávní kolínská stanice konstatuje, že s rozhodnutím Obamy je Německo i NATO spokojeno. Cituje prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové, že jde o nadějný signál, který povede k mezinárodnímu dorozumění. "Tím mohou být těžkosti s Ruskem překonány, pokud jde o jednotnou strategii ve společném boji proti ohrožení z Íránu". Stanice současně upozorňuje, že též NATO souhlasí s americkými plány a cituje jeho generálního sekretáře Anderse Rotha Rasmussena, že jde o "pozitivní krok". Švýcarský "Neue Zürcher Zeitung" podrobně informuje o reakci českého a polského premiéra na oznámení Obamy zrušit projekt protiraketového štítu v jejich zemích. Cituje "Wall Street Journal", že Obamova vláda si přesto zachovává možnost pokračovat v tomto programu, pokud nebude dosaženo rychlého pokroku při jednání s Íránem.. Vídeňský "Standard" charakterizuje Obamovo rozhodnutí jako pozitivní krok, který byl přijat v Rakousku jednoznačně souhlasně na rozdíl od Česka a Polska. List však konstatuje, že republikáni v americkém Kongresu rozhodnutí Obamy ustoupit od raketového štítu ostře kritizují. Prohlašují, že "vláda kapitulovala před ruskými požadavky", což Bílý dům odmítá. Podle listu plánují USA nový systém, podle kterého by měly být v roce 2015 rakety umístěny v Polsku i Česku.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .