Rádio_FM a Radio Wave se opět spojí

11. říjen 2012

Nalaďte se v pondělí 15. října na česko-slovenskou vlnu v ON AIR vysílání Radia Wave propojeném s Rádiem_FM a večer od 20:00 v přímém přenosu z bratislavského studia Slovenského rozhlasu s kapelami Fiordmoss a Jelly Belly.

Poprvé k tomu došlo letos v květnu. Spojily se. Rádio_FM a Radio Wave. Obě rádia mají společné nejen to, že jsou veřejnoprávní, ale především to, že podporují mladou progresivní hudbu. Právě ta je v centru pozornosti společného mezinárodního hudebního projektu obou rozhlasových stanic, který dostal název Audioport.

Letos na jaře, 9. května 2012, se konal první vzájemný audio import-export. Rádio_FM a Radio Wave tehdy propojily svá vysílání a své postřehy si éterem vyměnili ranní moderátoři či hudební dramaturgové. Večer zahrála v brněnském klubu Alterna/A2 slovenská indie kytarovka Diego a na závěr i DJové obou rádií.

Podzimní Audioport propojí vysílání obou stanic hned několikrát po celý den a v Bratislavě zahraje ne jedna, ale dvě kapely – jeden český a jeden slovenský zástupce. Speciální dvojkoncert obě stanice odvysílají v přímém přenosu. Vše proběhne v pondělí 15. října! Navíc obě stanice dostanou prostor i ve vysílání Rádia Slovensko, které je obdobou Českého rozhlasu Radiožurnál. Radio Wave se díky podpoře Rozhlasu a televízie Slovenska stane v tento den nejposlouchanější stanicí na Slovensku!

Na druhém letošním Audioportu vystoupí ve Studiu č. 5 Slovenského rozhlasu v Bratislavě Fiordmoss, coby vyslanci Radia Wave, spolu se slovenskými Jelly Belly. Obě kapely mají kromě své jedinečnosti společné i to, že během tohoto roku vydaly nové EP.
Zvlášť pro brněnské trio Fiordmoss byl poslední rok bouřlivý – kromě vydání EP Gliese si zahráli před naplněnou pražskou MeetFactory v rámci oslav narozenin Radia Wave a cestu vzhůru završili získáním hudební ceny Vinyla v kategorii objev roku. I přes vzrůstající popularitu se Fiordmoss drží svého klasického zvuku, který mocně čerpá inspiraci ze severské poetiky a kombinuje zvuk akustických kytar se sofistikovaným elektronickým podkladem. Nejvýrazněji ale z projevu Fiordmoss ční vokální projev zpěvačky Petry Hermanové, která svým introvertním zpěvem posouvá kapelu z českého průměru směrem k vyspělému světu indie hudby. Kapela složená z členů brněnské Fakulty výtvarných umění patří k nejpozoruhodnějším popovým uskupením na české scéně a Radio Wave ji hrdě vysílá jako svého zástupce podzimního Audioportu.

Slovenští Jelly Belly jsou označováni jako psycho-indie-shoegaze z Východního pobřeží – rozuměj Košic. Boris Kuruc (kytara), Mišo Hudák (basa) a Tomáš Šperňák (bicí) reflektují hudbu britské a americké provenience především přelomu 80. a 90. let. Po deseti letech hraní a koncertování vydali v květnu 2011 debutový počin – EP Deaf Till 30. V září tohoto roku vydali výrazně temnější a syrovější EP s názvem Über Alles.

pondělí 15. října 2012
AUDIOPORT LIVE
Jelly Belly (SK) + Fiordmoss (CZ)
V přímém přenosu odvysílá Radio Wave a Rádio_FM od 20:00 do 22:00.

Mezinárodní projekt Audioport přináší společné koncerty současných mladých českých a slovenských kapel a interpretů. Projekt je výsledkem dlouhodobé vzájemné spolupráce mezi Českým rozhlasem a Rozhlasem a televizí Slovenska. Obě organizace tak hodlají podporovat současnou hudební scénu obou zemí a zacílit své aktivity na mladé publikum. O hudební dramaturgii koncertů se postarají právě Rádio_FM a Radio Wave.

Rádio_FM je stanice Rozhlasu a televize Slovenska s přesahem do kulturního prostoru orientovaného na náročnějšího, mladě smýšlející posluchače. Už na první poslech se odlišuje od zbytku slovenského éteru hudbou i mluveným slovem a obsahem. V playlistech najdete pestrou směs nové hudby od indie rocku přes dubstep, hip hop, world music, metal až po taneční elektronickou hudbu či jazz. Důležitým projektem jsou Radio_Head Awards (www.radiohlavy.sk), které podporují a motivují mladou slovenskou hudbu.
radiofm.sk

Radio Wave je speciální stanicí Českého rozhlasu, která oslovuje především mladé posluchače hudbou napříč nemainstreamovými žánry a sdílí s nimi zájem o aktuální hudební dění. Playlist tvoří indie kytary, post rock, nu-folk, elektro, kvalitní pop a alternativní hip hop. Kromě hudby má Radio Wave ve svém hledáčku architekturu, divadlo, film, life-style, publicistiku. Pravidelně připravuje sérii koncertů Radio Wave Live Sessions a je spoluorganizátorem prestižního Radio Wave Stimul festivalu. Signál vysílání Radia Wave je šířen na internetu, digitálně a v kabelových televizích.
wave.cz

Spustit audio
autor: Oddělení komunikace