Rallye Dakar 2014 - dobrodružství mezi přístavy

1. leden 2014

Po dlouhá léta se organizátoři Rallye Dakar snaží přizpůsobit trasu závodu otevřeným terénům Jižní Ameriky, což letos umožní závodníkům všech kategorií objevit cesty, které jim nejlépe sednou. Pro ročník 2014 je také naplánováno pět rychlostních zkoušek na zcela samostatných trasách – pro motocykly a čtyřkolky na jedné straně a osobní a nákladní vozy na straně druhé. Celkově „oddělení“ zahrnuje asi 2 tisíce kilometrů měřených úseků, což je více než 40 procent závodu.

V praxi to bude mít dvě výhody – motorky a čtyřkolky pojedou techničtějšími a zúženými úseky, zatímco auta nebudou muset následovat stopy, které vyjeli jezdci za řidítky. Tohle je zásadní výhoda pro bezpečnost, protože se tím omezuje nutnost opatrného předjíždění. Výhoda je o to větší, že tyto etapy jsou hlavně v první části rallye, kdy se v konvoji pohybuje velké množství strojů.

Přístavy daleko od sebe

Argentinské Rosario a chilské Valparaiso, mezi kterými leží celá trasa letošního Dakaru, jedno spojuje. Obě města jsou pro své země významnými přístavy, byly jimi v minulosti a jsou také v současnosti. První zmínka o přístavu v Rosariu se datuje až do poloviny 19. století. Ještě starší je přístav ve Valparaisu, kde bude na pobřeží Pacifiku letošní ročník slavné dakarské rallye ukončen a kde také budou slavnostně vyhlášeny výsledky.

Nové dobrodružství

Na náročné trase vymezené mezi těmito dvěma přístavy účastnicí v kategoriích motocyklů a čtyřkolek poprvé v historii zavítají i do Bolívie, kde se budou muset kromě zrádných horských pasáží vyrovnat i s nevyzpytatelnými klimatickými podmínkami.

Tři země: Argentina, Bolívie, Chile

Argentina

Motto: v jednotě a svobodě
Hlavní město: Buenos Aires
Populace: 40,6 miliónu obyvatel
Rozloha: 2.766.890 km2
Měna: argentinské peso
Nejzářivější sportovní osobnosti: Diego Maradona, Lionel Messi (fotbal), Guillermo Vilas, Gabriela Sabatini, Juan Martin Del Potro (tenis), Manu Ginobili (basketbal), Juan Manuel Fangio (motosport), Angel Cabrera (golf), Carlos Monzon (box), Hugo Porta, Juan Martín Hernandez (ragby)

Argentinci prožili skvělé chvíle štěstí s řidiči, kteří je reprezentovali v rallye. V posledních letech jejich „vlajkonoši“ prokázali svou schopnost uspět téměř v každé kategorii. V lednu Orlando Terranova kráčel ve stopách Lucia Alvareze tím, že skončil na pátém místě v konečném pořadí kategorie automobilů. V kategorii motocyklů Javier Pizzolito dokončil závod v TOP 10. A zejména Marcos Patronelli – ten zopakoval vítězství – vyhrál svůj druhý titul v kategorii čtyřkolek, čímž rozšířil počet rodinných trofejí na čtyři po triumfu jeho bratra Alejandra v ročníku 2012.

Rosario

Uprostřed války za nezávislost v roce 1812 genrál Manuel Belgarno vztyčil poprvé argentinskou vlajku a vybral barvy kokardy používané revolucionáři, kterým velel – modré a bílé pruhy. Od té doby toto město na pravém břehu Rio Panama bylo prosperující díky geograficky výhodné poloze. Je také stejně vzdálené od Buenos Aires i Cordoby, dvou měst, která jej předčí co do počtu obyvatel. Rosario, centrum pro komunikaci a obchod si získalo srdce Argentinců díky několika svým rodákům jako je Ernesto Guevara nebo Lionel Messi.

Přivítáním jezdců a týmů Dakaru během několika prvních dnů v roce 2014 bude mít město příležitost stát se součástí bohaté národní historie motoristického sportu, stejně jako Bueno Aires a Mar del Plata.

Bolívie

Hlavní město: La Paz / Sucre
Populace
: 10,5 miliónu obyvatel
Rozloha
: 1, 098, 581 km2
Měna
: Boliviano

Obklopena obry hraje Bolívie jedinečnou roli v jihoamerické historii. Kontinent byl ovlivněn činnostmi prvního prezidenta země Simóna Bolivara. Bolívie se ale především stala hlavní turistickou destinací díky svým geografickým rysům. Návštěvníky láká zejména tajemnou atmosférou Salar de Uyuni, největší solné plochy na světě – i někteří z jezdců Dakaru se chystají objevit tento zázrak. Při té příležitosti a poprvé ve své historii rallye splní to, že bude přítomna ve dvou zemích současně.

Chile

Motto: rozumem nebo silou
Hlavní město: Santiago de Chile
Populace: 16,7 miliónu obyvatel
Rozloha: 756.950 km2
Měna: chilské peso
Hvězdy chilského sportu: Marcelo Salas, Ivan Zamorano (fotbal), Fernando Gonzalez, Nicola Massu, Marcelo Rios (tenis), Carlo de Gavardo (motocyklový jezdec)

Díky poušti Atacama je Chile proslulé jako nejvyprahlejší země světa. Andy zajišťují dakarským závodníkům a týmům rozsáhlou paletu krajin, kterou soutěži Chile nabízelo posledních pět let. Co se týče dakarské rallye - tu si Chilané zvykli vídat očima jejich oblíbeného jezdce Francisca Lópeze, vítěze deseti etap od té doby, co se Dakar jede v jeho zemi. V roce 2013 López bojoval o druhé místo až do posledního dne, než ho nepřízní osudu ztratil. Podařilo se mu však vychutnat si radost ze třetího stupínku v Santiagu před palácem La Moneda. Jeho příznivci jsou tento rok přesvědčeni, že dosáhne vítězství v cíli ve Valparaisu. Fanoušci budou dávat také pozor na mladého jezdce na čtyřkolce Ignacia Casaleho, který je rovněž schopen brilantního výkonu už kvůli tomu, že v lednu skončil na druhém místě za Marcosem Patronellim.

Valparaiso

Stejně jako Rosario přístavní město, které ovlivnilo historii obchodu v průběhu staletí. Valparaiso založeno v 16. století bylo od té doby rozvíjeno díky obchodu – jako jeden z mála přístavů bylo schopno pojmout největší lodě v této části Pacifiku. Díky tomu jej námořníci a obchodníci změnili na jedno z nejdynamičtějších měst 18. a 19. století v Chile.

Deník El Mercurio de Valparaiso (zřízen v roce 1827) stále píše o tomto období a dodnes zůstává novinami psanými nejstarším španělským jazykem. A není náhoda, že zde tolik let žil proslulý spisovatel a aktivista Pablo Neruda. Valparaiso obklopené kopci s výhledem na oceán, pokrytými barevnými domy, potěší oko malíře i fotografa. Díky tomu také město dostalo svou přezdívku – „Perla Pacifiku“.

Spustit audio