Šestá zastávka proběhla uprostřed festivalu Prix Bohemia Radio. Přišel i čestný prezident Igor Bareš
Zábavná show Rozhlas jede za vámi má za sebou šestou zastávku. Cílem se tentokrát stal Šternberk nedaleko Olomouce, kde probíhal 40. ročník Festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia. Moderátor Aleš Cibulka tentokrát přivezl hostů více.
Pozvání přijala Patricie Strouhalová, která na Dvojce moderuje Kávu o čtvrté a slyšet ji můžete i na Radiožurnálu. „Ve 13 letech jsem zjistila, že chci pracovat v rozhlase. Po dědovi jsem zdědila takový velký rozhlasový přístroj s obrovskými knoflíky, které se nedaly ani zamáčknout. A já tam poslouchala Mikrofórum. Napsala jsem do redakce, že se mi to líbí a že bych tam chtěla pracovat. A oni mi poslali dárkové předměty,“ vzpomíná moderátorka.
Genius loci rozhlasu
Když byla u babičky na Žižkově, projevila přání podívat se do rozhlasu. „Otevřela jsem ty těžké dveře, rozhlídla se po recepci a po tom prostoru a řekla jsem si ‚hm, tak tady budeš jednou chodit‘. Táta sice ze mě chtěl mít sportovkyni, ale rozhlas mě pořád držel.“ Během studií na vysoké škole začala své plány pracovat v rozhlase realizovat. „Jsem v rozhlase od roku 1992. Ten genius loci v té budově je a já si toho strašně považuju.“
Dalším hostem byl Dalibor Gondík, moderátor Ranní Dvojky, který se se svou kapelou Pink Swing postaral i o hudební stránku. „Dětství jsem prožil u babičky na takzvaném Šenvertě. A jako malej jsem měl rád elektřinu. Pořád jsem něco zapojoval a rozpojoval a vyhazoval pojistky. Strejda mi vysvětlil, že když se reproduktor od kotoučového magnetofonu zapojí opačným způsobem, tak funguje jako mikrofon. A já si to dával na obličej a volal ‚halo, halo, vysílá Radio Šenvert‘,“ vzpomíná.
Rozhlas je zásadní
Čestnou prezidentkou festivalu bývala Hana Maciuchová. Pozvání do show přijala její sestra Silvie Marková a současný čestný prezident Igor Bareš. I on má na rozhlas vzpomínky už od dětství. „Měli jsme takovou malou skříňku, ze které to mluvilo. Pamatuju si rozvičku. To mě stresovalo, protože to byl signál, že budu muset do školy. Ale jinak nedělní pohádky jsem si vychutnával. Rozhlas je disciplína, která je pro mě zásadní. Akustický vjem je pro mě významnější než vizuální.“
Silvie Marková zavzpomínala na svoji setru. „Hanička milovala Český rozhlas nejen jako rozhlasová herečka, ale i jako posluchačka. Už je to desítky let, když k nám přišla a zaposlouchala se, co to máme puštěné za rádio. Tak šla a přeladila na rozhlas. Od té doby posloucháme jen rozhlas. A rádi.“
Generální ředitel René Zavoral při této příležitosti připomněl, že Český rozhlas nejsou jen stanice. „Prix Bohemia je jednou z doprovodných věcí, které rozhlas dělá. Začínalo se v Poděbradech, teď se zabydlel v Olomouci a jsem tomu rád. Rozhlas nabízí i Dismanův rozhlasový dětský soubor, Dětský pěvecký sbor nebo máme BROLN,“ vyjmenovává generální ředitel další rozhlasové aktivity.
Bonusová DAB rádia
Na programu večera je také soutěž, kterou připravuje a moderuje Michal Jagelka. Ten z publika vybral tři dobrovolníky. Tentokrát to byly tři posluchačky, které postupně odpovídaly na pět (ne)záludných otázek. Nad správnými odpověďmi bděla porota ve složení Aleš Cibulka a pes Tobiáš.
Soutěžící posluchačky projevily skvělé rozhlasové znalosti, a tak všechny převzaly z rukou generálního ředitele DAB rádio. A jelikož jsme tentokrát přivezli DAB rádií pět, putovalo jedno nejmladšímu účastníkovi v sále. Ten se narodil v roce 2015 a s dětskou spontánností oznámil, že poslouchá všechny stanice. Poslední DAB rádio předal Aleš Cibulka pro změnu nejstarší posluchačce, které bylo rovných 90 let. Gratulujeme!
A dobrá zpráva na závěr – road show pokračuje i příští rok!
Chcete, abychom přijeli také do vašeho města? Napište nám na e-mail rozhlasjede@rozhlas.cz.
Výtěžek z akce putuje pořádajícímu místu. Ve Šternberku částku ze vstupného převzal starosta Stanislav Orság. Dalším městem jsou Chotěvice. Podrobnosti a vstupenky >>
Co dostala Silvie Marková od generálního ředitele jako dárek ke svému nedávnému jubileu? Jakou má Igor Bareš zkušenost s hanáčtinou? Jak se hanácky řekne „řiď“? Proč přišel Dalibor Gondík v růžových botách a proč si jako dítě lepil alobal na čelo? Poslechněte si v přiloženém audiozáznamu.