Školitel PRESSpektiv: Robert Candra, redaktor Radia Wave

23. říjen 2012

Povahou spíš přelétavý ochutnávač, studoval jsem napřed učitelství češtiny a angličtiny na Pedagogické fakultě a později mediální studia na Fakultě sociálních věd UK, ovšem poměrně těsně před dokončením obou jsem si to nějak rozmyslel.

Řízením osudu mě to v roce 2005 zaválo do České televize, kde se právě rozjížděla zpravodajská stanice ČT24. Díky zmíněné povaze a zvídavosti, která mi velela využít příležitosti nahlédnout pod pokličku veřejnoprávní televize z tolika úhlů, z kolika to bude možné, jsem postupně a s různými překryvy vystřídal pracovní pozice jazykového poradce (prozaicky řečeno korektora), asistenta produkce, technického asistenta editora zpráv a nakonec i střihače zahraniční redakce (což mě pro relativně tvořivý aspekt bavilo ze všeho nejvíc). Prožil jsem fascinující čtyři roky v každodenním kontaktu s chodem velkého média, na jehož zpravodajství se podílí mnohem větší tým lidí, než by se při sledování špičky ledovce na obrazovce mohlo zdát.

  • Robert Candra o Presspektivách
0:00
/
0:14

Od roku 2009 (zase ta povaha?) jsem jedním z redaktorů Radia Wave. V kontrastu s televizním provozem tu panuje osvěžující minimalismus – komorní tým (ovšem s luxusním zázemím velké mediální instituce), pružnost, kreativita. Místo několikačlenného štábu v dodávce digitální rekordér, mikrofon a foťák v tašce. Místo drahé střižny a její obsluhy vlastní počítač a našpicované uši. A svět plný událostí, příběhů a lidí, kteří je tvoří, před sebou.