Spor o katedrálu sv. Víta končí. Církev a stát podepíší dohodu

24. květen 2010

Boj o katedrálu sv. Víta mezi státem a církví zřejmě končí. Nový primas český Dominik Duka má dnes podepsat dohodu s Pražským hradem o rozdělení správy chrámu. Podle informací Českého rozhlasu by měla být dohoda podepsaná ve tři odpoledne.

Katolická církev a stát budou spravovat katedrálu společně. To je základem řešení, které má ukončit soudní spory trvající osmnáct let. Pražský arcibiskup Dominik Duka tak přichází s řešením jen měsíc a půl po nástupu do funkce.

Jedno z klíčových setkání mezi arcibiskupem a Metropolitní kapitulou se odehrálo ve čtvrtek. Právě Metropolitní kapitula podala před rokem stížnost k Ústavnímu soudu v Brně. A to kvůli tomu, že Nejvyšší soud rozhodl, že Katedrála patří českému státu.

Stát měl podporu z řad odborníků, kteří poukazovali na to, že stavbu katedrály financovali občané a království, později stát a taky že jde o místo korunovace českých králů. V rukách státu je tato nejznámější pražská památka od roku 1954, kdy ji komunisté znárodnili.

Katolická církev se o ni soudí od roku 1992. Jenomže zatímco bývalý arcibiskup Miloslav Vlk byl rozhodnutý spor dovést až do Štrasburku, Dominik Duka už při svém nástupu naznačil, že by chtěl jít cestou dohody.

Odstupující kardinál Miloslav Vlk už letos v březnu poslal informaci o tom, že po té, co přestane být pražským arcibiskupem, už do sporu o katedrálu nebude mluvit. Proto ústavní soud vyzval nového arcibiskupa Dominika Duku, jestli chce po Miloslavu Vlkovi pokračovat v ústavní stížnosti.

Jednat se ještě může o vlastnictví

Soudce brněnského Ústavního soudu Vojen Güttler už před časem Českému rozhlasu řekl, že Miloslav Vlk byl v tomto řízení jako vedlejší účastník, hlavním byla právě Metropolitní kapitula a Kolegiátní kapitula, proto bylo důležité, aby zástupce těchto institucí arcibiskup Duka jako hlava katolické církve přesvědčil ke změně v postoji. Oboustranná jednání potvrdil také mluvčí Hradu Radim Ochvat s tím, že průběh setkání nebude komentovat.

„Konečně přestane být katedrála jablkem sváru mezi církví a státem,“ poznamenal Jaroslav Šebek, který se v Historickém ústavu Akademie věd zabývá i dějinami katolické církve. Připomněl ale, že spor nemusí být zcela u konce. „Teď bude řešena otázka správy katedrály, ale nikoli vlastnictví. Ale neznám obsah této smlouvy,“ podotkl Šebek.

Dohoda o katedrále by se nicméně mohla příznivě odrazit na vztazích církve a státu a přispět k ratifikaci smlouvy mezi Českem a Vatikánem. „Problém vztahu církve a státu vidím často v tom, že mediálně tu jsou diskutovány pouze konflikty. A nyní, i s nástupem Dominika Duky by mohly být diskutovány i některé pozitivní skutečnosti,“ dodal Šebek.

Podle dobře informovaných zdrojů Českého rozhlasu jde skutečně o dohodu společné správy chrámu svatého Víta a podepsána bude dnes kolem třetí hodiny odpoledne.

Spustit audio