Steinmeierova mise na Blízkém východě
Německý ministr zahraničí vicekancléř Frank Walter Steinmeier ukončil tento týden návštěvu zemí Blízkého Východu - Izraele, palestinských území, jakož i Sýrie a Libanonu. Vyzval přitom hlavní aktéry, aby se vrátili zpět k jednacímu stolu. "Čas pracuje proti nám", prohlásil a vyzval tamní konfliktní strany Izraele a Palestince spolu se zeměmi jako Sýrie a Libanon, aby přispěly k mírovému procesu.
Začátkem týdne se sešel s izraelským ministerským předsedou a prezidentem, s palestinským vyjednavačem i s dalšími politiky. Stalo se tak poté, co spolková kancléřka Angela Merkelová vyzvala v Bundestagu Izrael, aby zastavil výstavbu židovských sídlišť na území západního Jordánska, protože podkopává snahu o vytvoření palestinského státu. Po setkání se svým izraelským protějškem Avigdorem Liebermanem potvrdil Steinmeier tuto žádost s požadavkem na její okamžité zastavení. "Vyměnili jsme si rozdílné názory a mohu prohlásit, že mezi námi vládne mnohé porozumění, i když ve všech bodech jsme se nedohodli", prohlásil diplomaticky šéf německého zahraničního úřadu. Obdobný požadavek jako Merkelová vyslovil také americký prezident Barack Obama,. avšak izraelská vláda jej odmítá. Steinmeier ještě před jednáním s Liebermanem se sešel jak s izraelským prezidentem Šimonem Peresem tak i premiérem Benjaminem Netanjahuem, jakož i s palestinským vyjednavačem Sajebem Erraktem. Naléhal přitom na urychlenou cestu k vytvoření dvou států, Izraele a Palestiny. Po jednání s izraelským premiérem si pochvaloval, že "úvaha o zřízení dvou států byla přijata i izraelskou vládou". Německé sdělovací prostředky ale poukazují, že Netanjahu však ve skutečnosti nadále setrvává na "tvrdém postoji" vůči Palestincům. Jeho přihlášení k teorii dvou států je spíše rétorickou frází, protože rámcové izraelské podmínky pro založení palestinského státu jsou pro tamní autonomní úřady nepřijatelné. Při svých rozhovorech Steinmeier jasně vysvětlit, že nemůže být dosaženo žádného pokroku, pokud Izrael nezastaví výstavbu sídlišť. To je základní požadavek, aby arabští sousedé mírový proces podpořili. To potvrdil při jednání i nejbližší poradce palestinského prezidenta Errakat, když nedošlo pro "termínové potíže" k přímému jednání s prezidentem Mahmudem Abbasem. Steinmeier varoval též Jeruzalém před izraelským vojenským útokem proti Íránu. Upozornil, že snahy o řešení problémů kolem iránského jaderného programu musí seriózně pokračovat.
V úterý pak Steinmeier jednal se syrskými představiteli prezidentem Bašarem al-Assadem a ministrem zahraničí Walid al Muallem. Pokračoval tak v tříletých kontaktech se Sýrií, o kterou v současné době mají zájem i Spojené státy, při jejich snaze normalizovat vztahy s Damaškem. Ještě před několika lety byla tato země zahrnována do tzv. osy zla. Steinmeier se snažil dosáhnout, aby tamní vedení země využilo svůj vliv na radikální islamistické organizace Hamas a Hisbollah a tak přispělo k řešení blízkovýchodního konfliktu. Vyzval přitom Sýrii, aby se s plnou vahou zasadila o mír mezi Izraelem a Palestinci. "Sýrie má objektivní zájem, aby se zdařil mírový proces na Blízkém Východě, a proto apeluji , aby přispěla k tomuto vývoji," prohlásil šéf německé diplomacie. Na společné tiskové konferenci se syrským ministrem zahraničí Walid al-Muallem zdůraznil, že se "nesmí ztrácet čas v tomto úsilí".
Na závěr své návštěvy se pak Steinmeier sešel v Libanonu s tamním prezidentem Michelem Suleimanem a designovaným ministerským předsedou Saadem Haririm. Stalo se tak za situace, kdy se očekává, zda se mu podaří vytvořit vládu národní jednoty, v níž bude zastoupen Hisbollah.. Steinmeier vyzval tamní politiky, aby pokračovali v národním dialogu. Po rozhovoru s premiérem, prohlásil, že "mu přeje, aby našel podporu pro jeho náročnou politiku" Německé sdělovací prostředky přijaly Steinmeierovu misi na Blízkém Východě se smíšenými pocity. Považují ji spíše za snahu zviditelnit se před nastávajícími zářijovými parlamentními volbami, kde je kandidován sociální demokracií do funkce příštího spolkového kancléře.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .