„Svobodně!“

1. březen 2011

Projekt připomínající 60. výročí zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa do Československa právě odstartoval.

V květnu 1951 zazněly v éteru první tóny znělky Rádia Svobodná Evropa, začalo vysílání československé redakce. Jedním z prvních, kdo promluvili k posluchačům do vlasti, byl publicista Ferdinand Peroutka. Parafrází jeho slov byla započata kapitola našich dějin, ve které má jeden svobodný hlas, jedno svobodné rádio, nesmírnou cenu pro samotnou podstatu svobody. Český rozhlas a Radio Free Europe/Radio Liberty ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, Ústavem pro studium totalitních režimů a Senátem PČR přichystaly pro letošní jaro soubor akcí, které mají různými způsoby přinést jak ohlédnutí, tak tolik potřebnou aktualizaci tématu svobody slova. Na tiskové konferenci konané 1. března v budově Českého rozhlasu představili zástupci zmíněných institucí konkrétní podobu oslav výročí.

„Padesátá léta minulého století přinesla tehdejšímu Československu atmosféru strachu a nedůvěry. Veškeré informace začaly procházet přísnou cenzurou a dělily se na ty, které byly pro komunistický režim ideologicky vhodné a na ty ostatní, jejichž šíření bylo přísně zakázáno. Rozhlasové vlny však nerespektovaly uzavření hranic, nedbaly na zákazy a cenzuru. Již v roce 1950 začalo pokusné vysílání Radia Svobodná Evropa, první májový den roku 1951 pak byl zahájen provoz stálého vysílače a z Mnichova začala pravidelně vysílat československá redakce Rádia Svobodná Evropa. Jsem velmi rád, že v květnu letošního roku budeme mít možnost uctít všechny, kteří se na vzniku svobodné exilové žurnalistiky a rozhlasového vysílání podíleli,“ vysvětluje důvody, které vedly Český rozhlas k realizaci projektu Svobodně!, prozatímní ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Od prvního březnového dne si jistě své návštěvníky najdou poutavé a obsahově bohaté speciální webové stránky svobodne.rozhlas.cz věnované projektu „Svobodně!“ a Rádiu Svobodná Evropa. V polovině února pak byla spuštěna literární soutěž pro studenty středních škol na téma „Svoboda slova – včera a dnes“. Výročí se budou v různých žánrech věnovat také stanice rozhlasu veřejné služby. Oslavy pak vyvrcholí na začátku května, kdy ve společnosti Radioservis vyjde publikace (včetně CD) věnující se nejen dějinám stanice a její programové struktuře, ale i významným osobnostem, které se z éteru ozývaly více než padesát let.

Těm, kteří se svobodného Československa již nedožili, bude věnovaná slavnostní mše celebrovaná v pražském kostele svaté Ludmily Mons. Václavem Malým, titulárním biskupem marcelliánským a pomocným biskupem pražským.

V den, kdy si připomeneme 66. výročí Pražského povstání, tedy 5. května 2011, se na půdě horní komory českého parlamentu uskuteční celodenní konference mapující nejen významné okamžiky v minulosti RSE, ale i osudy předních postav československé redakce. V podvečer bude v senátní Valdštejnské zahradě otevřena výstava zachycující významné historické milníky RSE, ale i prostřednictvím osobností československé redakce. Výstava trvající do poloviny června bude určena široké veřejnosti, tuzemským i zahraničním návštěvníkům hlavního města. Hlavní květnovou část oslav výročí zakončí 5. května večer slavnostním koncertem pod širým nebem ve Valdštejnské zahradě Symfonický orchestr Českého rozhlasu se sólistou Janem Simonem a pod taktovkou Christiana Vásqueze z Venezuely.

Květnových oslav výročí se zúčastní také v Mnichově stále žijící zakladatelé a první pracovníci československé redakce Rádia Svobodná Evropa. „Osudy těchto Čechoslováků jsou bytostně spjaty s Rádiem Svobodná Evropa a jsme přesvědčeni, že si tito lidé zaslouží náš respekt a naše poděkování,“ dodává Peter Duhan.

Záštitu nad projektem „Svobodně!“ převzali předsedové vlád České a Slovenské republiky, Petr Nečas a Iveta Radičová. Akce konané v českém Senátu se pak uskuteční pod patronací 1. místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky.

Další informace najdete v přiložených materiálech.

Spustit audio
autor: Oddělení komunikace