Terapeutka k syndromu vyhoření: Žijeme ve společnosti, kde samochvála smrdí, chválit je zbytečné a dokonalý výkon samozřejmý

3. srpen 2023

Velké pracovní nasazení spojené s touhou po ocenění od nadřízeného, které nepřichází. I tak může začínat cesta k syndromu vyhoření. „Stres je velká potíž. Jsou situace, nad kterými prostě nemáme kontrolu. A když je těch situací hodně, řetězí se, trvají v čase dlouho, tak je stres protahovaný a skončí to něčím špatným. Buď nás to dotáhne až do deprese, nebo může být hybným kamenem syndromu vyhoření,“ popisuje terapeutka a lektorka kurzů prevence vyhoření Klára Dušková.

Syndrom vyhoření je vyústěním řady symptomů. „Prvním varovným signálem je, že má člověk pocit velké zahlcenosti prací a zároveň nedostatečného výkonu, který stále zvyšuje ­– a stále za něj nepřichází ocenění.“

Čtěte také

„Žijeme ve společnosti, kde samochvála smrdí, chválit je zbytečné a dokonalý výkon je samozřejmý, ale stejně ho nikdy nemůžeme podat. Nejvíc drsní na sebe býváme my sami, takže často i když to ocenění přijde, tak hodně z nás je osobnostně nastavených tak, že si řekneme: ‚To jsem měl kliku, zrovna to tak dobře dopadlo, to nebylo tím, že já jsem to udělala dobře‘. Excelujeme ve zpochybňování svých úspěchů.“

„Ocenění potřebujeme všichni, ale jsou lidé, kteří ho potřebují opravdu hodně. A to se nestane, takže se dostávají do začarovaného kruhu, že pracují, ocenění nepřichází, tak pracují víc, stále nic nepřichází a stále na sebe nakládají a stále se nic naděje. Až se stane, že jsou najednou vyčerpaní, což je druhý level na cestě k vyhoření,“ popisuje.

Místo odpočinku totiž tito lidé ještě zvýší tlak na výkon. „A to je přesně ten okamžik, který je už opravdu nebezpečný.“

Manažeři ve středním věku vs. „líní“ mileniálové

Někteří manažeři běžně pracují i na dovolených. „To je průšvih,“ říká terapeutka. „Tihle manažeři ve středním věku pak nadávají na mileniály, že nic nechtějí dělat, nechtějí chodit do práce, pracovat do večera, neberou v noci telefon, neodpovídají na e-mail.“

„A já si myslí, že je to spíš zdravé. Všichni na ně nadávají, ale jestli někdo nebude v ohrožení syndromem vyhoření, tak to budou oni,“ soudí.

Jak preventivně předcházet syndromu vyhoření? Poslechněte si celé Hovory z letní série Buďte v klidu. Moderuje Tatiana Čabáková.

Spustit audio

Související