Všechny články
-
Kino Zvezda je v Bělehradu kulturní fenomén. Posledních deset let navíc funguje mimo zákon
V roce 2014 obsadili chátrající bělehradské kino Zvezda squateři a od té doby v něm vytrvale promítají a pořádají další akce. Program zahájili právě před deseti lety.
-
Malý a záhadný národ. Gagauzové žijí na jihu Moldavska a hrají roli i v plánech Kremlu
Gagauzové jsou docela nepočetný a záhadný národ na jihu Moldavska. Mluví totiž jazykem, který spadá do turkické skupiny, přitom se hlásí k pravoslavnému křesťanství.
-
Současná ruská kinematografie a cenzura
Jak vojenská agrese vůči Ukrajině – tedy „speciální vojenská operace“, jak válce říká kremelský režim – ovlivnila ruskou kinematografii?
-
Moldavsko se učí starat o své přírodní poklady. Národní park Dolní Dněstr na péči státu stále čeká
Mokřadní plochy a lužní lesy mohou být lákadlem i pro mnoho turistů. Dokazuje to národní park Dolní Dněstr, který před dvěma lety vyhlásila vláda v Moldavsku.
-
Cestování po Bělehradu chce pevné nervy a trpělivost. Na metro město čeká už desítky let
Asi největším evropským městem, které se nemůže spolehnout na funkční systém podzemní dopravy, je Bělehrad. Jeho občanům metro slibují spoustu let, zatím ale skutek utek’.
-
Je srbský jadarit poklad, nebo prokletí? Plány na těžbu lithia rozdělují společnost
Evropa má stále větší „hlad“ po lithiu. Jeho dodávky ale závisí na Číně, která by brzy mohla ovládnout až třetinu světového trhu. Unie tak hledá alternativní zdroje.
-
Nejdražší sýr na světě se dělá z oslího mléka. Vyrobit ho umí jen na farmě v srbské Zasavici
Ještě ve 20. století byl osel na Balkáně důležitým pomocníkem zemědělců. Dnes zajišťuje živobytí jen zlomku z nich. Třeba těm u srbského města Sremska Mitrovica.
-
Bleší trh jako ze starých časů můžete stále zažít v Bělehradě. Jen je potřeba si pořádně přivstat
Zatímco většina obyvatel Bělehradu v neděli nad ránem ještě spí, někteří nadšenci už slídí ve čtvrti Zemun po úlovcích s cenou nad zlato.
-
Lesy na pomezí Turecka a Bulharska se údajně plní mrtvými migranty
Jsou to lidé, kteří nezvládli náročnou cestu přes hranici, která má být po částečném vstupu Bulharska do Schengenu ještě přísněji střežená.
-
Digitální projekce je jako Hollywood vedle skutečného vesmíru, nepochybují v bulharském planetáriu
Planetárium z počátku 60. let je odleskem zašlé slávy bulharského Dimitrovgradu, někdejšího „města snů“ tamního totalitního režimu. I tak má ale stále co nabídnout.