Tomáš Samek je lingvistický antropolog, který se zabývá tím, jak naše každodenní řečové chování a komunikační projevy ovlivňují společenskou soudržnost, jak ji zrcadlí a jak jazyk pomáhá ustavovat různé kolektivní identity ve veřejném prostoru u nás a v Německu. Působí jako vysokoškolský učitel na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a jako publicista přispívá do různých českých médií.
Všechny články
-
Proč antropologie dlouho přehlížela ženy? A objevují výzkumnice něco jiného než muži?
Čím to je, že důležitou roli, jakou ve společnostech mají ženy, antropologie dlouho nedoceňovala? Téma pro antropoložky Petru Ezzeddine, Hanu Horákovou a Janu Jetmarovou.
-
Které hodnoty podporuje naše školství?
Vysokoškolské vzdělání posiluje hodnoty jako univerzalismus a benevolenci. Proč to v Česku tak úplně neplatí? Odpovídají Dana Hamplová, Martin Buchtík a Tomáš Katrňák.
-
Privatizace a vznik elit: česká zkušenost
Záznam debaty pořádané platformou Display - Sdružením pro výzkum a kolektivní praxi, kterou moderoval Tomáš Samek. Hovořili Milena Bartlová, Ondřej Lánský a Lukáš Kovanda.
-
Přežije čeština bez přechylování?
Helena Válková nedávno ve vládě navrhla, aby ze zákona byla vyňata povinnost přechylovat ženská příjmení. To vyvolalo živou diskuzi, která rozdělila společnost.