Údajnému nálezu hrobu svaté Anežky nikdo nevěří
Údajný nález hrobu svaté Anežky České je fáma - shodují se archeologové a restaurátoři z Národního památkového ústavu i z pražského magistrátu. Jak informoval Český rozhlas po prohlášení restaurátora Denise Anfilova, hlavní kněz z týnské farnosti Vladimír Kellnar vzápětí popřel, že by v kostele svatého Haštala na Starém městě pražském mohl být hrob významné české světice.
Týnský kněz Vladimír Kellnar dodal, že budova kostele svatého Haštala je nyní uzavřená a restauruje se. Jeho slova potvrzuje vyjádření vedoucího archeologického odboru pražského Národního památkového ústavu Jaroslava Podlisky.
"Je to zcela nepodložená informace, hodna spíše nějakého fabulačního záměru. Hrob Anežky České je věc samozřejmě zajímavá, ale pomocí detektoru či georadaru nejde určit, kde je či není hrob české světice", řekl Českému rozhlasu Podliska.
Dodal, že nemá hodnověrnou informaci o tom, že by v kostele svatého Haštala mohly být ostatky Anežky České.
Český rozhlas kontaktoval i vedoucí dalších odborů památkové péče a ti také potvrdili, že o možném nálezu hrobu blahoslavené Anežky nic nevědí. Prohlašují, že restaurátor, který sdělovacím prostředkům informace o údajném hrobě poskytl, je soukromou osobou a nepovolenou prací s georadarem dokonce může porušovat památkový zákon.
Katolický kněz Miloslav Fiala připomněl, že právě před dvaceti lety papež Jan Pavel II. Anežku Českou svatořečil. Anežka jako zakladatelka mužského a ženského kláštera na pražském Františku, kde zřídila i špitál a útulek pro chudé, o které se také sama starala, je ctěná díky tomuto svému milosrdenství.
Existuje proroctví, že až se najdou Anežčiny ostatky, které prý řádové sestry z klášterního chrámu odnesly před nájezdem husitů, nastanou pokojné a šťastné časy. V Ranním interview Radiožurnálu kněz Miloslav Fiala konstatoval, že se jedná o milou středověkou větu, na kterou se Češi dlouhá léta odvolávali, jedná se o hezkou reminiscenci důvěry věřícího českého člověka v postavu této Přemyslovny.