Unesení Izraelci jsou pro Hamás poslední pojistkou. Proto je jen tak nepropustí, říká novinář Šmigol

21. únor 2024

Válka na Blízkém východě rozhodně není Západem ani arabskými státy vnímána stejně. „Navíc Hamás nejspíš k žádné kapitulaci nesvolí, protože jsou to islamističtí teroristé, kteří mají úplně jiné hodnoty než my. Představa, že by se vzdali, pro ně příliš reálná není. Je potřeba hledat také hlubší důvody: od jejich staleté podezřívavosti až k nenávisti vůči Židům,“ popisuje novinář a historik Ondřej Šmigol z Echo24 v Osobnosti Plus.

„Už jen když se podíváte na rezoluce OSN vydané od roku 2015, tak 154 z nich odsuzují Izrael, 24 Rusko a na třetím místě s 11 rezolucemi je Sýrie. Proto se dá tvrdit, že na Izrael jsou už dlouho kladeny mnohem tvrdší podmínky než na ostatní. Dokonce včetně KLDR a podobných států, které jsou diktaturami,“ všímá si novinář. 

Čtěte také

V OSN se sice zvýšil počet muslimských zemí, takže to podle Šmigola může při hlasování nějakou roli hrát, ale proizraelsky často nehlasují všechny země Západu.

„V lepším případě se zdržují, v horším hlasují pro odsuzující rezoluce. Takovými státy jsou Irsko nebo Španělsko – to v době, kdy jsou u nich u moci socialisté. Proto si myslím, že se protiizraelský postoj netýká pouze arabských států.“

Civilní oběti jsou nevyhnutelné?

Na Blízkém východě je válka a je nezpochybnitelné, že v Gaze probíhá i humanitární krize, katastrofa, jak opakuje OSN. Izrael k tomu vždy dodává, že 7. října to byli teroristé Hamásu, kteří vyvraždili a unesli Izraelce.

„Po říjnu Izrael nemohl dopustit, aby Hamás dál existoval, a pokud má být zlikvidován, obnáší to rozsáhlou operaci v Gaze,“ shrnuje.

Čtěte také

„V takovém případě jsou bohužel nevyhnutelné i civilní oběti – přestože to je strašlivé, nehumánní a tragédie. Ale i za 2. světové války a k potlačení nacistického Německa, přece byly také rozsáhlé civilní oběti. Podobně tomu bylo i při potlačování Islámského státu v Mosulu anebo Race,“ připomíná.

„Na zemi tehdy bojovaly irácké jednotky, ale podporovány byly spojeneckými leteckými jednotkami, hlavně Američany. Dnes už víme, že téměř každý zásah, každé bombardování, schvaloval tým amerických právníků – proto, aby se zachovaly všechny zásady vedení války. Přesto i tam byly vysoké civilní oběti, o kterých se příliš nemluví.“

„Civilní oběti v Gaze jsou vlastně srovnatelné s tím, jaké byly v Mosulu nebo ve městě Rakka ve válce proti Islámskému státu.“

Čtěte také

Je vůbec možné zničit Hamás bez civilních obětí?

„Hlavně je k tomu potřeba říct, že Hamás si vzal celou Gazu za živý štít. Velitelská stanoviště mají pod nemocnicemi, místa na odpalování raket jsou v civilních oblastech, obytné domy jsou podkopány sítí tunelů apod. Bojovníci Hamásu rozhodně nezastávají pravidla války ani nemají vojenské uniformy, takže rozlišovat na první pohled mezi civilistou a teroristou je složité.“

V těchto případech je podle novináře možnost minimalizovat ztráty na civilistech velmi složité, ne-li nemožné.

Čtěte také

„I když se Izrael snaží, přesto je neustále kritizovaný a obviňovaný z etnických čistek. Případně z toho, že neustále jen přesouvá obyvatele z jedné strany Pásma Gazy na druhé. Ale musíme také doříct, že to je jediné řešení, jak civilní oběti minimalizovat.“

Proč se Hamás nevzdá a nevydá unesené? Tím by se třeba zachránil... „Unesení jsou pro Hamás poslední pojistkou před úplným zničením. Kdyby je vydal, v tu chvíli je s nimi konec.“

„Možná ne okamžitě, možná přijde i příměří jako součást dohody o vydání unesených, ale pak, v zřejmě delším horizontu, je s nimi konec. Ostatně už Izrael avizoval, že všichni, kteří se účastnili a plánovali 7. říjen, jsou mrtví – otázka jen je, kdy zemřou,“ uzavírá.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.