V resortu obrany nyní působí 27 vojenských kaplanů

4. únor 2012

Vojenští kaplani mají v české armádě nezastupitelné místo už od roku 1996. Působí jak u jednotek na území České republiky, tak zejména v zahraničních misích. V současné době pracuje v resortu obrany 27 vojenských kaplanů ze 7 křesťanských církví. Ministr obrany Alexandr Vondra, kardinál Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml podepsali dodatek k dohodě o duchovní službě v resortu obrany.

Služba duchovních v české armádě se neomezuje jen na věřící, kaplan nabízí všem vojákům především lidskou blízkost, náboženské přesvědčování tady nemá místo.

Plukovnice Mgr. Jana Růžičková: „Kaplani poskytují vojákům duchovní podporu a jsou jim samozřejmě oporou i v těžkých chvílích, které náročná služba v armádě přináší každý den. Vojáci se na kaplany obrací se svými běžnými starostmi, mohou kdykoli přijít se svými problémy a kaplani jsou tu vždy pro ně.“

Říká plukovnice Jana Růžičková z Generálního štábu AČR.

Dohoda o duchovní službě mezi Ministerstvem obrany, Ekumenickou radou církví a Českou biskupskou konferencí byla uzavřena v roce 1998 a představuje podobně jako duchovní služba v nemocnicích či ve vězeních příklad dobré spolupráce státu s církvemi. Co nového přináší právě podepsaný dodatek říká předseda ERC Joel Ruml:

Hlavní kaplan Armády ČR Jan Kozler ve studiu Radiožurnálu

Joel Ruml: „Dodatek byl připravován před dvěma – třemi, lety kdy náčelník generálního štábu obešel všechny církve a vzájemně jsme se domlouvali, kolik duchovních jsme z jednotlivých církví schopni pustit ven, protože budou chybět ve sborech nebo farnostech, takže ten dodatek vlastně určuje tyto početní stavy.

Vojenská služba v armádě je u nás postavena na křesťanské bázi, vojenský kaplan musí mít ukončené teologické vzdělání a praxi v církevním sboru či farnosti. Od své církve dostane pověření ke službě a o jeho další etickou formaci se už stará armáda. Tomáš Holub tuto službu v 90. letech v naší armádě zakládal.

Tomáš Holub: „Já myslím, že vždycky bude existovat představa, že kaplan je ideolog a že to je trvalá práce duchovních přesvědčovat především ty, kterým slouží a pak i veřejnost, že to je služba člověku, který na rozkaz jde do nebezpečných situací , že je to o modlitbě za ty, kteří stojí tváří v tvář mnohdy smrti.“

A jak říká Tomáš Holub jeden z nejtěžších úkolů je být nablízku jednotce, společenství vojáků, kteří jsou na sobě vzájemně závislí a prožívají silný pocit pospolitosti ve chvíli, kdy je někdo z nich těžce zraněn nebo zahyne.

Tomáš Holub: „Myslím, že v té chvíli česká společnost i v těch naprosto nenáboženských rozměrech odkrývá tu obrovskou nutnost určité symbolické roviny rozloučení se, roviny, ve které existuje naděje, že věci mají smysl i když je člověk nechápe.

Mons. Tomáš Holub (vlevo)

Za 12 let služby má Tomáš Holub hodně zážitků.

Tomáš Holub: „Možná jeden z nejsilnějších je, když jsem dostal do ruky dopis od vojáka, který se rozhodl, že z nějakých důvodů se nechce vrátit z mise, že chce spáchat sebevraždu a toto setkání znamenalo bojovat o jeho rozhodnutí o jeho život a bohudíky úspěšně. Takže ten člověk se vrátil.“

Duchovní službou Armády České republiky prošlo od roku 1998 téměř 40 vojenských kaplanů z 8 křesťanských církví. Více než 30 z nich prošlo zahraničními misemi. V současné době působí v resortu obrany 27 vojenských kaplanů.

Spustit audio