Vědci stáhli článek o škodlivosti antimalarik při léčbě covid-19. Zatím se ale nepotvrdil ani jejich pozitivní vliv
Uznávaný lékařský časopis stáhnul studii o škodlivosti antimalarik při léčbě covid-19. Došla k tomuto závěru na základě nedůvěryhodných dat. Klinické testy léčiv s látkou hydroxychlorochinem se proto obnovují. Další výzkum ovšem zatím nepotvrzuje, že by léky s touto látkou užívané mimojiné americkým prezidentem nějak potlačovaly příznaky nemoci.
Časopis Lancet ve studii tvrdil, že podávání látky hydroxychlorochin může při léčbě onemocnění covid-19 zvýšit pravděpodobnost úmrtí pacientů. Většina vědců podepsaných pod článkem ale uvedlo, že pochybují o kvalitě a ověřitelnosti dat, která sami nesesbírali. Provedli pouze jejich analýzu. Ve studii se tvrdí, že u 96 tisíc pacientů s onemocněním covid-19 nedošlo po podání látky ke zlepšení stavu, ale naopak zvyšovala pravděpodobnost abnormální srdeční aktivity i pravděpodobnost úmrtí.
Čtěte také
Jenže data, která pro studii poskytla společnost Surgisphere, se ukázala jako nespolehlivá. Už krátce po jejím uveřejnění protestovalo bezmála 150 vědců a lékařů prostřednictvím otevřeného dopisu časopisu Lancet. Podle nich studie nesplňovala vědecké parametry a poukazovali také na nesrovnalosti. Například v případě Austrálie studie uváděla více úmrtí než australské úřady, nedůvěryhodná byla i data týkající se afrických nemocnic.
Lékaři nejprve požádali o nezávislé ověření dat. Lékařský žurnál Lancet, který v Británii funguje už od roku 1823, ale včera článek nakonec stáhnul a hlavní autor studie Mandeep Mehra se za jeho uveřejnění omluvil. Klinické studie léků s hydroxychlorochinem tedy podle WHO budou pokračovat.
Kvůli článku pozastavily testy zmíněné látky také Francie, Belgie nebo Itálie a český Státní ústav pro kontrolu léčiv minulý týden uvedl, že i některé ze studií v Česku přestaly přijímat nové pacienty právě kvůli zmiňovanému textu.
Je tento lék prevencí proti covid-19, nebo není?
Čtěte také
Americký prezident Donald Trump podle svých slov tuto látku využívá a dlouhodobě ji propaguje jako účinný lék. Několik dřívějších menších studií z Číny a Francie totiž nasvědčovalo, že látka může oslabit zápal plic související s infekcí a má antivirové účinky.
Nová studie, která vyšla po stažení zmiňovaného odborného článku, ale tyto pozitivní účinky nepotvrdila. Lékaři prověřovali přípravky s hydroxychlorochinem na osmistech pacientů a konstatovali, že tyto léky nejsou o nic účinnější než placebo. Preventivní užívání antimalarik se zmíněnou účinnou látkou tedy pravděpodobně nepomůže zabránit rozvoji příznaků covid-19. Své výsledky otiskli v recenzovaném článku New England Journal of Medicine.
Lékaři už dříve varovali, že sháňka po těchto lécích v souvislosti s koronavirem může vytvořit jejich nedostatek, a ohrozit tak lidi, kteří je dlouhodobě využívají k léčbě nemocí, jako jsou artritida nebo lupus.
Související
-
Vakcína proti covid-19 do konce roku? Nejdříve za rok, míní vakcinolog Chlíbek
„To je realistický odhad. Vývoj očkovacích látek běžně trvá roky, některé se vyvíjely 20–25 let a jiné se ani po 40 letech nepodařilo vyvinout,“ podotýká Roman Chlíbek.
-
Median: Kdyby tady dnes byla vakcína proti covidu-19, nechalo by se očkovat 49 % Čechů
Víc než polovina Čechů plánuje nosit roušku, i když to už nebude povinné. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.