Velká koalice se rozpadla ve Šlesvik-Holštýnsku
Cestu k předčasným volbám v jedné z malých německých spolkových zemí ve Šlesvicku-Holštýnsku včera otevřelo vyslovení nedůvěry tamní zemské vládě velké koalice křesťanských unionistů CDU a sociálních demokratů SPD.
Stalo se tak poté, kdy kielský zemský sněm odmítl, jak se očekávalo, vyslovit důvěru křesťansko demokratickému ministerskému předsedovi Peteru Harrymu Carstensenovi. Ten okamžitě po vyhlášení výsledku oznámil, že se budou konat předčasné zemské volby paralelně s celostátními 27. září namísto v květnu příštího roku.
Hlasy sociálních demokratů, svobodných, zelených a jihoholštýnského svazu byl tak zpečetěn osud velké koalice, přestože první pokus v pondělí se CDU nezdařil. Proti tomuto postupu se překvapivě postavil prezident sněmu Martin Kayenburg, ač člen CDU, a označil postup premiéra za neústavní. "Co udělal Carstensen, je falešná žádost o důvěru, kterou lze na spolkové úrovni ospravedlnit, ale to nechceme na zemské zavést," prohlásil a demonstrativně vyslovil s vládou souhlas.
Připomenul, že obdobnou taktiku použil v roce 2005 Gerhard Schröder a donutil tak rozpustit Bundestag. Svůj postup Carstensen zdůvodnil tím, že spojenectví jeho strany s SPD nemá žádnou budoucnost, protože je nevypočitatelná. Nevidí prý proto jinou možnost, než takto postupovat, pokud chce dosáhnout toho nejlepšího pro celou zemi. Rovněž zemský šéf sociálních demokratů Ralf Stegner vyslovil pochybnosti nad ústavností žádosti o důvěru. Čestnou cestou by bylo podání demise, ale "vám chybí oprávnění hovořit o morálce", prohlásil. Vedoucí frakce Svobodných demokratů FDP
Wolfgang Kubicki znovu potvrdil, že liberálové po volbách nebudou ochotni vytvořit vládu vedenou Steinerem. Mluvčí zelených Karl-Martin Hentschel řekl, že "sekerníci z frakce CDU donutili Carstensena nastoupit tuto cestu. Rovněž vyslovil pochybnosti nad ústavností této cesty, která měla přednost před blahem země.
Obě hlavní strany budou za několik týdnů stát proti sobě, což vyvolává u veřejnosti obavy, že půjde o "špinavý boj". Podle posledního volebního průzkumu by v současné době křesťanští demokraté s liberály měli většinu. Stegner přitom nevyloučil přes současné rozpory mezi oběma stranami obnovu velké koalice. Podle něho musí být demokratické strany vždy připraveny vytvořit koalici. Obdobně se vyslovil i předseda křesťansko demokratické frakce Johann Wadephul.
Komentátoři věnují velkou pozornost vzniklé situaci a staví ji na roveň pohlcení Porscheho Volkswagenem. Odráží totiž současnou celoněmeckou politickou situaci před nastávajícími zářijovými parlamentními volbami. "Neuen Osnabrücker Zeitung" upozorňuje, že takový postup v Kielu, kde ministři za SPD museli okamžitě vyklidit svůj úřad, naznačuje, jaké nebezpečí hrozí pro špinavý průběh voleb.
"Süddeutsche Zeitung" kritizuje postup premiéra Carstensena, který podle jejich názorů chce tím zastřít svůj skandál s výplatami šéfovi banky HSH Nordbank. Podle "Westdeutsche Allgemeine Zeitung" by bylo politováníhodné, kdyby k tomu měly být zneužity předčasné volby. "Coburger Tageblatt" je přesvědčen, že předčasné volby nemohou nabídnout žádné východisko. "Čemu mají voliči věřit? Bezradné CDU nebo prohospodařené SPD? Mohli by dojít k závěru, že územně nejmenší země po Sársku se vlastně již potopila", poznamenává ironicky list. "Landeszeitung" dochází k závěru, že jedinou šancí na renesanci politické kultury na zemské úrovni jsou pouze personální změny na špičce obou největších stran
To by umožnilo návrat k věcné diskusi. Do té doby bude pro Šlesvicko-Holštýnsko platit, že jde o politicky vyprázdněnou zemi. Dnešní "Volksstimme" poznamenává, že jde o první akt letního politického divadla, jehož aktéři předvedli hrůzostrašnou komedii.
Mnozí se přitom ptají, proč hvězdy berlínské divadelní scény, které jinak kypí radami, nereagují na výkony kielského provinčního divadla. Zřejmě pochopily, že je lepší zatím zachovat zdrženlivost a teprve v srpnu se pustit do předvolebního boje. Předčasné zahájení může totiž poškodit ty, kteří se opováží již nyní se do něho pustit, konstatuje magdeburský deník.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .