Velryby šíří v oceánu potřebné živiny. Vypouštějí je spolu s močí

Čím moč velryb přispívá ke zdraví oceánu? Dokáže pstruh překonat bobří hráz? Jak těžké kovy ochuzují rozmanitost života v řekách? Poslechněte si celou Laboratoř
Moč velryb obohacuje oceány o živiny. Zvířata je načerpají v produktivních antarktických oblastech a dokážou takto vyvážet například dusík nebo fosfor do tropů. Na různých místech světa se voda v oceánu liší obsahem živin, v posledních letech v ní chybí hlavně dusík.
Čtěte také
Vědci říkají, že pokud jsou rostliny plícemi planety, živočichové tvoří její oběhový systém. K tomu, aby v tropech nechyběly živiny, přispívají právě velryby. Třeba keporkakové spálí kolem 90 kilogramů živin denně.
„Živiny, které nashromáždí v Severním ledovém oceánu, v době rozmnožování převážejí do tropů, kde živin kupodivu není mnoho,“ vysvětluje biolog Ondřej Sedláček, který se zaměřuje na praktickou ochranu přírody.
Kobaltová modř
Jako příklad uvádí Guinejský záliv, kde je teplé moře, ale chybějí tam oceánské proudy, které by živiny poslaly dál. „Většina živin, které se dostávají do oceánu, postupem času končí na dně,“ popisuje Sedláček, který často bádá v Africe.
Čtěte také
„V některých oblastech volného oceánu je velmi málo živin, proto ta průhlednost, proto ta kobaltová modř. Samozřejmě, pokud se dostaneme k pobřeží, tam je moře daleko bohatší,“ upozorňuje hydrolog Bohumír Janský. Naopak v Latinské Americe se podle něj najdou místa, kde je největší produkce biomasy ve světovém oceánu.
„Humboldtův proud je díky síle rotace hnán pryč od pobřeží, takže tam pak chybí voda. Vzestupné proudy vyplavují velké množství živin,“ popisuje Janský, který zastupuje Česko ve světové oceánografické komisi a nazývá Peru svým druhým domovem.
Čím moč velryb přispívá ke zdraví oceánu? Dokáže pstruh překonat bobří hráz? Jak těžké kovy ochuzují rozmanitost života v řekách? Poslechněte si celou Laboratoř. Moderuje Martina Mašková. Debatují hydrolog Bohumír Janský a odborník na životní prostředí Ondřej Sedláček, spoluúčinkuje herečka a zpěvačka Ester Kočičková.
Související
-
Velryb černých ubývá. Oblíbily si záliv, kde jim hrozí srážky s loděmi
Velryby černé se každý rok vracejí do Zálivu svatého Vavřince v Kanadě. Ohrožuje je znečištění z řek, staré rybářské sítě a lodní provoz.
-
Život funguje po miliardy let stejně. Vědcům se podařilo do myši vložit geny z trubénky
Badatelům z londýnské Queen Mary University a dalších pracovišť se podařilo vložit do myší dědičnou informaci jednobuněčného organismu – trubénky.
-
Malé ostrovní lišky z Pacifiku ohrožují predátoři, parazit vrtejš i člověk a změna klimatu
Na šesti ostrovech u pobřeží Kalfornie žijí jedny z nejmenších lišek na světě. Nová studie popisuje, jak jejich vymírání souvisí se zásahy člověka i s klimatickou změnou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.