Výročí 2010: Anton Pavlovič Čechov (150 let)

29. leden 2010

Anton Pavlovič Čechov (29. 1. 1860 - 15. 7. 1904) byl slavný ruský prozaik a dramatik, jeden ze zakladatelů moderního dramatu. Narodil se v Taganrogu v kupecké rodině. V Moskvě vystudoval medicínu a několik let poté provozoval lékařskou praxi. Ještě během studií, po otcově bankrotu, začal psát své první povídky do časopisů, především z finančních důvodů.

V roce 1888 se stal laureátem Puškinovy ceny Akademie věd, dva roky na to odjel na Sibiř, kde na ostrově Sachalin navštívil trestaneckou kolonii. Dojmy z této cesty se staly předlohou pro knihu Sachalin (1893). Na konci 80. let 19. století se kromě prózy začal více věnovat dramatu. Jeho specifické pojetí her však nebylo ze začátku diváky přijato příliš dobře. Dokonce přemýšlel o tom, že s dramatickou tvorbou přestane.

Čechovovo drama vychází ze všedního, každodenního života lidí, podaného často v komickém duchu, ze kterého se však nevytrácí i tragičnost jako součást reality. Na přelomu století vznikly Čechovovy nejznámější divadelní hry: Racek, Strýček Váňa, Tři sestry a Višňový sad.

Již v době jeho studií se u Čechova projevují známky tuberkulózního onemocnění. V roce 1898 se přestěhoval ze zdravotních důvodů na Krym, kde poznal další významné ruské spisovatele, mimo jiné Lva Nikolajeviče Tolstého a Maxima Gorkého. V květnu roku 1901 se oženil s herečkou moskevského divadla Olgou Knipperovou. V červnu 1904 spolu odjeli do jihoněmeckých lázní Badenweiler, kde 2. července 1904 zemřel.

Anton Pavlovič Čechov se ve 20. století stal celosvětově hraným dramatikem, některá jeho díla byla i filmově zpracována. Jeho hry jsou prosté i složité, předvádějí atmosféru společnosti, a snad i proto jsou dodnes divácky přitažlivé.

Jako připomenutí 150. výročí jeho narození si v sobotu 30. ledna ve 14 hodin můžete poslechnout na stanici Vltava rozhlasové zpracování hry Tři sestry v překladu Leoše Suchařípy a v režijním nastudování Dimitrije Dudíka z roku 2003.
Osoby a obsazení: Andrej Prozorov (Jiří Dvořák), Natalie (Tereza Bebarová), Olga (Marta Vančurová), Máša (Lenka Vlasáková), Irina (Anna Bendová), Kulygin (Václav Vydra), Veršinin (Jan Hartl), Tuzenbach (Vladimír Dlouhý), Solený (Pavel Rímský), Čebutykin (Ilja Racek), Ferapont (Stanislav Zindulka), Anfisa (Antonie Hegerlíková) a další.

Spustit audio