Žhářský útok v osadě Bedřiška má objasnit vyšetřovací pokus

18. březen 2010

Policisté zřejmě udělají vyšetřovací pokus, který objasní, jak letěla zápalná láhev do domku romské rodiny v ostravské osadě Bedřiška. Kriminalisté pracují s pěti možnými verzemi. Je mezi nimi i pokus o těžkou újmu na zdraví s rasovým podtextem a pokus o rasově motivovanou vraždu.

„Musím zdůraznit, že žádná z těch verzí není preferována, že se vyšetřují všechny současně. Jedna z nich je ta, že čin byl spáchán z rasového motivu a to buď jako pokus o těžkou újmu na zdraví, popřípadě pokus o vraždu,“ potvrdila dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Do domku v ostravské kolonii někdo hodil zápalnou lahev v noci na neděli. V pokoji spala třináctiletá dívka, hluk ji vzbudil a oheň stihla uhasit. Vyšetřování ve středu převzala krajská policie.

Kriminalisté pracují s pěti možnými verzemi. Je mezi nimi i pokus o rasově motivovanou vraždu. V kolonii mezitím opět stoupá napětí. Starostka městské části totiž poslala novinářům prohlášení, ve kterém popisuje, jak se postižená rodina chtěla dostat do Anglie nebo do Kanady.

Starostka městské části, kde k útoku došlo, Liana Janáčková řekla, že jeden ze synů postižené rodiny žije v Anglii a jeho příbuzní se za ním chtějí dostat.

„Před známými se vyjádřili, že do Anglie stejně odletí. Údajně prý potřebují potvrzení, že jsou zde diskriminováni,“ uvedla Janáčková.

U postižené rodiny vyvolalo toto prohlášení ostré reakce. Dušan Podraný chce starostku dokonce žalovat. „Uráží mne to, to není pravda a je to nehorázné,“ tvrdí Podraný, přičemž jeho žena Ludmila obvinění, že vše nafilmovali, aby mohli odjet do Anglie, odmítá: „Tady jsem se narodila a tady také zůstanu. Nikam odjíždět nechci.“

Jak se hořlavina rozbila, kudy láhev letěla a kde přesně rozbila sklo by mohl dodatečně objasnit vyšetřovací pokus, který policisté zřejmě provedou.

Policie prověřuje několik verzí

V pořadu Stalo se dnes řekl náměstek ředitele krajské kriminálky v Ostravě Dalimil Sypták, že policie pracuje s několika verzemi. „Nejpřísněji kvalifikovaná je vražda ve stadiu pokusu.“

Podle jeho slov pracují policisté také s desítkami podnětů. „Ať už telefonických, tak osobních.“ Nechtěl komentovat zprávy o tom, že by poškozená rodina měla ještě před událostí záměr odcestovat z republiky.

Spustit audio