Židé a křesťané slavili společně Pesach
V těchto dnech slaví křesťané Velikonoce. Letos se časově kryjí s významným židovským svátkem Pesach. Oba svátky mají mnoho společného. Židovská tradice byla v křesťanském prostředí dlouho opomíjená a teprve v poslední době ji křesťané znovu objevují jako důležitý zdroj své víry. A tak letos zasedli společně k sederové večeři, kterou Pesach začíná, aby si připomněli příběh vysvobození, k němuž se obě náboženství hlásí.
Čím se liší tato noc od nocí ostatních? Tak se ptá během sederové večeře nejmladší dítě. Následuje vyprávění zázračného příběhu z biblické knihy Exodus, jak Hospodin vysvobodil Izraelity z egyptského otroctví a vyvedl je do zaslíbené země. Celým večerem nás provází kniha Hagada, ve které je zaznamenán nejen příběh, ale i modlitby a písně, které ho doprovází.
Michal Spevák: „Židé o svátku Pesach slaví především své osvobození, a to jak fyzické z otroctví Egyptského, tak i duchovní. To znamená, že se uvolnil prostor pro uctívání Hospodina.“
Říká Michal Spevák, předseda reformní židovské komunity Bejt Simcha.
Na stole má každý účastník sederové večeře před sebou talíř se symbolickými pokrmy – jsou na něm hořké byliny, miska se slanou vodou, vejce, nekvašené chleby – macesy. Nejlákavěji vypadá charoset – směs strouhaných jablek, oříšků, skořice a červeného vína. Tyto pokrmy se jí v přesně určený okamžik a chuťovým prožitkem umocňují smysl příběhu. Podobný význam má i víno, během večera se žehnají a pijí čtyři poháry.
Pavel Hošek: „Slavení židovského Pesachu je dlouhou spontánní společnou hostinou, je to velmi intenzivní zážitek, kdy všechny smysly, co jich máme, dostanou svoji porci. A tohle je velmi jedinečné, je to slavení, které křesťané dlouho neznali, nebo ho znovu objevují, právě v tom, jak znovu navazují přátelské a dlouho trochu odcizené vztahy se svými židovskými přáteli a souvěrci. A takováhle pesachová hostina je k tomu mimořádně vhodnou příležitostí.“
Říká religionista Pavel Hošek.
U stolu se mnou sedí David ze společenství Bejt Simcha.
David: „Slavit Pesach pro mě znamená zařetězit se do tisícileté tradice, protože Pesach je začátek mého národa, ke kterému se hlásím.“
Bejt Simcha letos poprvé pozvala k sederovému stolu křesťany.
Michal Spevák: „Jsme upřímně rádi, že nás navštívila skupina ze Společnosti křesťanů a židů, protože to je taková platforma setkávání obou náboženských konceptů a vzájemné ovlivňování v tom kladném slova smyslu, kdy si vyměňujeme názory nejen z hlediska konceptuálního, ale i z hlediska běžného náboženského života.“
Na závěr si všichni přejeme radostný svátek.