Živnostník, komunista a růže bez trnů

19. červen 2006

Novela Radka Zeithammera (nar. 1963) patří k prozaickým dílům čerpajícím námět z českých dějin druhé poloviny dvacátého století a z životních osudů těch kteří se ve své počínající dospělosti na vlastní kůži setkali s nechvalně proslulým a historicky stále ještě ne zcela plně reflektovaným fenoménem zvaným "padesátá léta". Vábení rudých růží je autorovou literární prvotinou.

Nejvýraznějším momentem knihy je právě zachycení tragédie lidí, kteří se narodili někdy v počátcích třicátých let dvacátého století a v dospělém věku tvořili "gottwaldovu" generaci budovatelů i šmelinářů. Zde jsou reprezentovány obě skupiny, především postavami dvou mužů zdánlivě vsazených do protilehlých názorových a ideologických pólů. Pavel Javůrek, syn živnostníka, majitele pohřební služby, reemigrant a podivuhodný socialistický rentiér, s nímž se autor identifikuje s nepokrytou sympatií (tato postava vede vyprávění v ich- formě). Opačný konec spektra reprezentuje Vítek Kotrba, dělnický synek, jehož se po smrti otce ujme "přítel" komunista, aby ho formoval správným směrem k rudě elitní estébácké kariéře. Vnějškově jsou Pavel a Vítek spjati neoblomnou přítomností obruče totalitního režimu i faktickou existencí neprůchodné hranice. Vnitřně postavou ženy, o níž oba usilují. Eva však patří k nejslabším rolím, posouvána jako poněkud nesvéprávná figurka bez názoru tam, kde je to pro ni právě nejvýhodnější. V celku příběhu působí účelově, nevýrazně, jednorozměrně a možná i zbytečně, neboť duel obou mužských postav by se mohl rozvíjet i bez její účasti. Splní své poslání snad v okamžiku, kdy si čtenář uvědomí, že důležitější než svoboda není ani bohatství či chudoba, ani láska vytoužené ženy.

Obálka knihy

Zeithammerovo vyprávění plyne jednoduše, někdy možná příliš zjednodušele. Pouta reálněsocialistického společenství se utváří a utahují nesmírnou rychlostí a pod bedlivým dohledem sovětských poradců. Uvolnění šedesátých let i okupace sovětských vojsk jen prokmitnou v nedůležitých odstavcích. Ale právě v rychlém sledu a jakoby útržkovitém střídání jednotlivých střípků se skládá ohromující celek, vypovídající o nevyhnutelné podmanivosti totalitní moci. Hybným momentem jednoho z hlavních hrdinů se stalo jeho rozhodnutí o návratu ze Spojených států do Československa. Perzekvován, záhy nalezne "štěstí" za mefistofelskou cenu úplatkářské kolaborace. Úspěch druhému přinesly události následující po roce 1948, omámen mocí, ví, že je sledován. V důsledku je obětí, jakoby bez vůle determinovanou hříčkou vlastní strany.

Pavel přežívá nezaslouženě obdařen neuvěřitelným "pokladem". Přesto, z přehnaně urychleného sledu závěrečných událostí nevyznívá žádný pocit satisfakce či happy endu. Žádný hrdina není kladný ani plně pozitivní. Dobří i špatní, tak trochu napůl. Špiclování, mamonářství a kolaborace jsou charakteristické rysy pro danou epochu. Pud sebezáchovy za každou cenu je tím nejsilnějším a vítězným motivem.

Kniha Radka Zeithammera má široký časový záběr. Končí rozpačitou normalizační vyčpělostí a neuvěřitelným soudružským sebezpytováním, zřejmě na sklonku osmdesátých let dvacátého století. Nepropracovanost, povrchnost, idealizace postav i situací je na škodu díla. Partie byla rozehrána neotřele a vcelku poutavě. Napětí ani dějová linka však nevydržely do konce. Zůstaly zajímavé útržky a lítost nad odhozenou šancí.

Radek Zeithammer: Vábení rudých růží. Daranus, Řitka 2006, 144 s.

Spustit audio