Český rozhlas Dvojka a hvězdy hudebního nebe vzdají poctu geniálnímu skladateli Petru Hapkovi

11. duben 2024

Petr Hapka by v květnu 2024 oslavil 80. narozeniny. Český rozhlas Dvojka se rozhodl této mimořádné osobnosti české hudby vzdát poctu koncertem. 17. dubna 2024 ve vyprodaném Kongresovém centru v Praze zazpívají největší hity Petra Hapky hvězdy současného hudebního nebe, které doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Skupina Petra Maláska.

Slavné hity Petra Hapky zazpívají Lucie Bílá, Vojta Dyk, Aneta Langerová, Michal Malátný, Kateřina Marie Tichá, Michael Kocáb nebo Štěpán Kozub za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a kapely Petra Maláska.

„Těším se na jedinečnou atmosféru a především poctu geniálnímu skladateli a zpěvákovi. Jsem přesvědčen, že některé písně ve skvělých aranžích Petra Maláska, Jana Kučery a Haštala Hapky, které na koncertě zazní, se prosadí trvale do playlistu našich stanic. Stejně tak, jako se to povedlo například u koncertu pro Martu Kubišovou,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Výběr písní a interpretů si vzal na starosti znalec Hapkova díla Petr Malásek, který měl zároveň večerem provázet jako klavírista. Nakonec ovšem bude muset usednout pouze v publiku. „Je mi ctí se na tomto koncertu podílet jako jeden z tvůrců, bohužel nehoda mě odsoudila do role posluchače. Přijdu tedy Petrovi popřát k narozeninám “po motorkářsku” zafačovaný, nicméně palce mi z obvazů koukají, tak je mohu držet! Těším se, že si užiju umění špičkových zpěváků, SOČRu s dirigentem Honzou Kučerou, své kapely a Matěje Benka, pianisty, kterého si nesmírně vážím a který se v takto šibeničním termínu uvolil celý koncert odehrát. Už teď vím, že s touto hvězdnou sestavou to bude důstojná oslava a skvělý zážitek,“ uvedl Petr Malásek.

Pocta Petru Hapkovi

Večerem bude provázet Václav Kopta a na návštěvníky čeká nejedno překvapení. Na koncertu se například podílejí dvě z Hapkových dětí. Syn Haštal Hapka je autorem aranží filmové hudby svého otce, která taktéž zazní v podání SOČR, dcera Petra Hapková je jednou ze zpěvaček večera. Dalším překvapením v Kongresovém centru bude Hapkův milovaný bílý Harley Davidson, který zapůjčilo Národní technické muzeum.

Vzpomínkový koncert nabídne nejen známé hity, ale kupodivu i jednu novinku. Tou bude i píseň Bezejmenný mezi nezvěstnými. O její zařazení do programu se zasadil osobně Michal Horáček, „Vznikala složitě a dlouho - tak dlouho, že se jejího dokončení Petr nedožil. Přesto se zachovalo několik jejích verzí - jednu zpívala Lucie Bílá, jinou Szidi Tobias - z nichž jsem ve spolupráci s klavíristou Patrikem Ulrichem vytvořil skladbu úplně novou. A aby to byla novinka se vším všudy, na koncertě ji zazpívá jedna z protagonistek alb H+H, po mnoha stránkách mimořádná zpěvačka Naďa Válová,“ vysvětlil Michal Horáček.

Koncert, který byl během několika dnů vyprodán, odvysílá v přímém přenosu Český rozhlas Dvojka a ze záznamu Česká televize.

Více informací je k dispozici na: dvojka.rozhlas.cz/petrhapka80

Spustit audio