Český rozhlas spustil digitální vysílání: Zelenou vlnu naladíte i v DABu

7. srpen 2015

Ve čtvrtek 6. srpna 2015 Český rozhlas spustil veřejnoprávní multiplex DAB Praha. Zatím v experimentálním provozu z vysílače Praha-Žižkov – Mahlerovy sady. Digitální vysílání přináší výhody i pro řidiče...

S Adamem Šrámkem sedáme do jednoho z moderních aut. Zapínáme rádio. Nastavujeme příjem digitálního vysílání. „Jenom zmáčknutím tlačítka přepínám na DAB,“ popisuje šofér.

Stojíme v garáži. Signál digitálního vysílání je dobrý. Kromě skvělého zvuku má být digitální vysílání provázené i radiotextem. Zkoušíme Rádio Junior. Co tam čeká na děti? "Lesní kvíz," čte z displeje Adam Šrámek.

Při výběru stanic Českého rozhlasu u nich máme zobrazená loga, takže výběr je jednodušší, přehlednější. "Na displeji nahoře běží, jaký hraje interpret a co je to za písničku," dodává řidič.

Je potřeba přijímač s označením DAB nebo DAB+

Digitální vysílání naladíme v novějších autech na přijímačích s označením DAB nebo DAB+. A pokud ve voze od výrobce takové rádio není? "Druhá možnost je, sehnat jiné autorádio od nějaké jiné značky. A třetí možností jsou speciální konvertory," popisuje varianty příjmu vedoucí distribuce signálů Českého rozhlasu Pavel Balíček a dodává, v čem je digitální vysílání pro posluchače lepší: "Zejména v automobilu při jízdě by to vysílání nemělo prskat, šumět, vypadávat, mělo by být daleko čistší."

Veřejnoprávní DAB multiplex: Experimentálně z žižkovské věže

V digitální kvalitě si můžete poslechnout všechny celoplošné stanice Českého rozhlasu a také ty, které byly dosud pouze na internetu. "V této chvíli v tom multiplexu Českého rozhlasu nejsou žádné regionální stanice. Jedinou výjimkou jsou stanice Český rozhlas České Budějovice a Český rozhlas Plzeň," upřesňuje Pavel Balíček.

V provozu je aktuálně vysílač na pražském Žižkově. Digitální signál by tak měli mít k dispozici posluchači v Praze a středních Čechách.

Spustit audio