Církevní zákon: hra se sirkami ve skladu benzínu
Latentní problém, který ve společnosti dřímal již od poloviny devadesátých let: tak vnímá Svaz měst a obcí narovnání vztahu státu a církví. Celé roky zůstával neřešen kvůli nevůli nebo neschopnosti vlád a kvůli sporům mezi jednotlivými církvemi. Stále totiž platí takzvaný blokační paragraf, který znemožňuje jakékoliv nakládání s příslušným majetkem. Z hlediska rozvoje některých obcí je to mimořádně nešťastný stav. O to více si Svaz měst a obcí cení dohody, dosažené nad církevním zákonem. Jeho cesta Sněmovnou je zatím zablokována. Zainteresované strany proto čekají s napětím na průběh schůze Poslanecké sněmovny, která začne příští týden.
Zablokování této normy ve Sněmovně se nevyhnutelně podepíše na tváři měst a obcí. Poškodí totiž jejich rozvoj a znemožní jim čerpání financí z Evropské unie, varuje církevní komise. Šéf Ekumenické rady Pavel Černý v této souvislosti podotýká:
"Církevní komise si uvědomuje složitost pozadí politických zájmů a bojů. Přesto doufá, že ohled na službu církví pro společnost, na rozvoj obcí a měst a na řádnou správu a údržbu blokovaného majetku přispějí k tomu, aby dlouho neřešený problém dospěl ke zdárnému cíli."
Trnitá cesta církevního zákona Sněmovnou znepokojuje i Svaz měst a obcí. Jeho výkonný místopředseda Jaromír Jech konstatuje, že starostové jsou v postoji k této normě jednotni jako jeden muž, napříč politickým spektrem:
"V současné době dokončujeme sérii krajských setkání. Tzn. ve třinácti krajích hovoříme se starosty a je jedno, jestli jsou ve Svazu, či nejsou, jaké jsou politické příslušnosti... A všichni do jednoho odsuzují to, že v Poslanecké sněmovně se v tuto chvíli zákon zadrhl. Není jediný hlas, který by se stavěl za to, že je potřeba dělat jakési další analýzy."
Stavba zákona, který řeší narovnání vztahů mezi státem a církvemi, je monumentální, složitá a velmi křehká. Ti, kteří ji dávali pracně dohromady, eufemisticky řečeno - nejsou rádi, že do hry vstoupili poslanci Tlustý, Raninec a Schwippel se svými požadavky na podrobné zdůvodnění čísla 83 miliard. Vicepremiér Petr Nečas k tomu podotýká:
"Třem poslancům ODS buďto jde o něco úplně jiného než o církevní zákon, anebo hloubku toho problému vůbec nepochopili. A pak si počínají takřka dětinsky, jako malé děti, které si se sirkami hrají ve skladu benzínu a pak se strašně diví, že to způsobí velké škody... Já pevně doufám, že se jim podaří vysvětlit, že tady jde opravdu o narovnání vztahu mezi státem a církvemi, a chci dodat: CÍRKVEMI - v množném čísle... Nedovedu si představit, že by nově vytvořená sněmovní většina, tvořená poslanci komunistů, sociálních demokratů a poslanci Tlustým, Schwippelem a Ranincem, tuto těžko a pracně dosaženou dohodu teď shodila se stolu."
Narovnání vztahu státu a církví je téma, o které se vedou složité politické bitvy. Ale také se skloňují slova jako "naděje" anebo "budeme se modlit". Jak to bude dál, ukáže schůze Sněmovny příští týden.