Církve a politika - prolínání světů

1. únor 2009

Církevní reprezentace Česka se aktivně hlásí k našemu unijnímu předsednictví. Zástupci Ekumenické rady církví jednali v minulých dnech v Bruselu v Evropském parlamentu s politiky i s církevními špičkami. S jakým přijetím se setkali a jakou atmosféru kolem českého předsednictví zaznamenali? Na to odpovídá Pavel Černý, předseda Ekumenické rady církví:

"Musím povědět, že se nám dostalo velmi srdečného a vřelého přivítání od mnohých, přesto jsme také sklidili i nějaká slova kritiky na Českou republiku, na naše předsednictví. Ale to už patří k věci v takové instituci, kde pracuje velmi mnoho lidí různých názorů a různých politických směrů."

Čeho se ty disharmonické tóny týkaly?

"Dovedete si představit, že jsme se v žádném případě nemohli vyhnout diskusím o Lisabonské smlouvě - jestli ji Česká republika přijme a bude ji ratifikovat. A to se objevilo při mnoha setkáních, jak s evropskými komisaři, tak také i s členy Evropského parlamentu."

Vy jste měli naplánováno celkem dost práce: například - cituji z prohlášení, které vyšlo ještě před vaší cestou, protože mě zajímá, jak jste je naplnili... Tedy chtěli jste diskutovat základní hodnotovou orientaci, ze které vychází konkrétní evropská spolupráce, otázky spojené s poskytováním sociální péče, vzděláváním mládeže, migrací i ochranou stvoření. Mně se zdá, že to je strašně moc témat - mohli jste alespoň v něčem jít trošku do hloubky?

"Tak to se obávám, že na nějakou hlubší diskusi zde není dost času, přestože jsme pracovali doslova od rána do večera a bylo to jedno setkání za druhým. Ale mluvili jsme se zodpovědnými lidmi. Například nás přijal eurokomisař Figel za Slovenskou republiku, který má právě na starosti mezikulturní dialog, vzdělávání a mládež. Tedy oblast, která je církvím velmi blízká. Přijal nás také eurokomisař Špidla a tam jsme měli mnoho a mnoho otázek, které se týkají práce diakonické, také charit a dalších zařízení, která se snažíme rozvíjet a obnovovat i v naší zemi a setkáváme se s různými legislativními problémy... Tak to bylo pro nás velmi užitečné. Abychom poznali, jak to vlastně Evropská komise myslí a co chce do budoucnosti podporovat."

Takže prolínání světů... prolínání sféry duchovní a politiky - může být smysluplné a přínosné?

"Já se domnívám, že už se z toho nemůže nikdo vyzout. Je jasné, že hodnotové orientace, naše duchovní orientace - to se velmi úzce prolíná s tím, že jsme občany takového velkého soustátí, jako je Unie, tzn. přes půl miliardy lidí. Je to dnes společnost velmi, velmi multikulturní, multináboženská a teď skutečně probíhá zápas o některé hodnoty: jestli Evropa dál zůstane věrná tomu, z čeho se zrodila. Tím myslím docela samozřejmě židokřesťanskou civilizaci. Čili těch otázek je skutečně velmi mnoho a Evropská unie, tak, jak ji poznáváme, je nesmírně složitý propletenec, a není lehké do všech těch věcí proniknout."