David Mareček
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Co dělám v rozhlase:
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Mimo rozhlas:
Od února 2011 jsem generálním ředitelem České filharmonie. Předtím jsem působil ve Filharmonii Brno. Nejdříve jako dramaturg (2005–2006), pak jako ředitel (2007–2011). S různými přestávkami jsem několik let působil i na Konzervatoři Brno: jako učitel (2003–2006; 2007–2011) i jako zástupce ředitele (2003–2006). Učitelské zkušenosti jsem sbíral jako vedoucí oddělení klávesových nástrojů a učitel klavíru na brněnském Gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací (2002–2003) a jako učitel klavíru brněnské ZUŠ Smetanova 8 (1998–2005). Předurčilo mě k tomu mé vzdělání: studium klavíru a dirigování na Konzervatoři Brno a studium klavíru a interpretace a teorie interpretace na JAMU.
Všechny články
-
David Mareček: Koncertovat v Carnegie Hall je něco jako olympijské finále
Rok české hudby vrcholí. K oslavám se v prosinci připojí také legendární Carnegie Hall v New Yorku, kde velikány české hudby představí čeští hudebníci...
-
David Mareček: Umělá inteligence skladatele nenahradí. Dokáže imitovat zvuk, ale ne kombinovat noty
Americké nahrávací společnosti žalují dvě začínající firmy, jejichž internetové aplikace umožňují generovat hudbu pomocí umělé inteligence. Jak nastavit pravidla?
-
Ředitel České filharmonie: Národní hudba a kultura je to, co nás v mezních situacích drží při životě
Rok české hudby, jehož součástí byly oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany, je v plném proudu. Co dalšího projekt slibuje? A proč potřebujeme národní hudbu?
-
David Mareček: Z projektu Archa pro Ukrajinu mám velkou radost. Češi umí pomáhat chytře
Válka na Ukrajině si vyžádala nejenom mnoho životů, ale způsobila i miliardové škody na objektech kulturního dědictví země. Pomoct chce nyní projekt Archa pro Ukrajinu.
-
David Mareček: Hudba svět nezmění. Dokáže ale pomoct překonat rozdíly a chápat naši jinakost
Eskalaci letitého izraelsko-palestinského konfliktu sleduje také světoznámý dirigent izraelského původu Daniel Barenboim. K usmíření obou národů vyzýval už před 20 lety.
-
David Mareček: Projev Martina Luthera Kinga je škola rétoriky se vším všudy. Lídři by se měli učit
Od slavného projevu Martina Luthera Kinga za práva menšin uplynulo už 60 let. Jak slova amerického kazatele a bojovníka za rasovou rovnoprávnost působí dnes?
-
David Mareček zve na dnešní závěrečný koncert České filharmonie pod širým nebem. Zazní filmová hudba
Na dnešní Mezinárodní den hudby připadá koncert České filharmonie, který zakončí sezonu filharmoniků na Hradčanském náměstí. Na co se můžou posluchači těšit?
-
Filharmonik Mareček: Šetřit je nutné všude. Tupé škrty v kultuře a rušení orchestrů mě ale děsí
V Británii byl zrušen rozhlasový soubor BBC Singers. Podobné hrozbě čelí kvůli úsporám i symfonický orchestr rakouského rozhlasu ORF ve Vídni. O jak velkou ztrátu půjde?
-
David Mareček: Hradní architekt? Pražský hrad si to zaslouží. Je to navýsost významný prostor
Na podobě Pražského hradu se po staletí podílela řada architektů. Ve 20. století byla dokonce zřízena funkce hradního architekta. Obnovit by ji nyní chtěl i Petr Pavel.
-
David Mareček: Bojkot ruských umělců? Je třeba rozlišovat. Putinovcům by nemělo být dopřáno sluchu
Válka na Ukrajině otřásla i milánským divadlem La Scala. Důvodem je zahájení nové sezony operou Boris Godunov ruského skladatele Modesta Petroviče Musorgského.