Dobrá a špatná zpráva o mnichovské synagoze
"Je povinností každého jednotlivce mezi námi se vměšovat a jednat tak, aby zabránil urážkám, zraněním dokonce vraždám lidí jen pro jejich náboženství, původ nebo vzezření," řekl spolkový prezident Horst Köhler, když se ve čtvrtek 9.listopadu postavil na kazatelnu nově otevřené synagogy na Jakubském náměstí v centru Mnichova.
Vypálení a srovnání se zemí synagogy na Jakubském náměstí před 68 lety se odehrálo na přímý Hitlerův rozkaz. "Ta ostudná skvrna musí zmizet." Byla to jakási generálka na následný, státem organizovaný pogrom, známý jak Křišťálová noc. Charlottě Knoblochové bylo 6 let. Křečovitě se držela za ruku tatínka, když tehdy prchali z města. Hrůzu a temnotu nacistické vlády přežila ukryta u jedné katolické selské rodiny ve Frankenu. Dnes je jí 74, je předsedkyní ústřední židovské rady a má lví podíl na znovuvybudování synagogy. "Co dnes prožíváme," říká, "potvrzuje mě v mé lásce k tomuto městu."
Stará neorománská synagoga zmizela v nenávratnu. Dnes ji na Jakubském náměstí nahradila postmoderní 30 metrová stavba z přírodního kamene a skla v podobě dvou na sebe položených kostek. Vedle synagogy je tu i městské židovské museum, centrum zdejší židovské obce, škola a mateřská školka. Před postmoderní kostkou stojí paní, zhruba 60 letá. "Ó jé," vzdychá, "co to jen muselo stát! Moc peněz. Všem se daří špatně. Ale pro Židy se peníze najdou vždycky." Utáhne si hedvábnou šálu. Do ticha zaklapají podpatky. Její vrstevník, který se pro týdeník Der Spiegel představil jako Günter, dodává, že Jakubské náměstí bylo poslední oázou ve městě. "Teď tu stojí betonový bunkr, a přitom tu mohla být houpačka nebo skluzavka pro děti."
"Najdeme mezi námi otevřený, ale i skrytý antisemitismus," pokračoval ve své řeči spolkový prezident. "A to bolí." Stát se, podle Köhlera, musí starat o to, aby se mladí lidé naučili ctít takové hodnoty, jakou je tolerance a demokracie. Bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber k tomu dodal: "Všechny nás musí probudit skutečnost, že polovina naší společnosti není už spokojena se stávající demokracií. Jde o zřetelné znamení důvěry v naši demokracii, šest desetiletí se už rozvíjející. Musíme se ale zasadit o to," pokračoval," aby pravicoví radikálové, demagogové a popírači holocaustu nedošli v Německu sluchu. Nikdo v Německu nesmí mlčet k antisemitským projevům. Skutečnost, že židovská obec se vrátila do blízkosti mnichovské radnice a Frauenskirche, symbolizuje nový začátek."
A je na co navazovat. Podle Michaela Brennera, profesora židovských dějin jsou s židovskou kulturou a etnikem spojeny dokonce i ty nejznámější symboly Bavorska. Bavorské pivo a značka Löwenbräu byly rozvíjeny židovskou rodinou Schüleinů. Největší obchodní dům s bavorskými kroji v Mnichově vedla židovská rodina Wallachů. Fotbalisté Bayernu Mnichov dosáhli prvního mistrovského titulu v roce 1932, když klub vedl Kurt Landauer a fotbalisty trénoval Richard Dombi.
Edmund Stoiber nemluvil do větru. Přibližně v té době, kdy se ujal v synagoze slova, zhruba 200 neonacistů slavilo ve Frankfurtu nad Odrou nacistické pogromy, které se odehrály právě před 68 lety. Místo oslavy nevolili náhodně. Sešli na místě, kde tehdy rovněž stála synagoga. Policie nezasahovala, přestože mladí nacisté strhávali z památníku květiny a svíčky. Teprve, když začali zvedat ruce k nacistickému pozdravu a volat "Sieg heil", zatkla policie 16 nejaktivnějších kraválistů. Šlo podle policie vesměs o známé extremistické firmy.
Den na to se měl v pátek dopoledne v Jeruzalémě odehrát pochod homosexuálů. Zdánlivě nesouvisející událost. Protože proti zamýšlenému pochodu protestovalo mnoho ortodoxních Židů, muslimů i křesťanů, organizátoři pochod odvolali. "V průběhu doby jsme v Izraeli toho hodně dosáhli," posteskl si v této souvislosti poslanec Knessetu Usi Even, otevřeně se hlásící k homosexuální orientaci, "dokonce víc, než jsme čekali a dosáhli jsme tak dobrého postavení uvnitř civilizovaného světa. Avšak nyní jsme vrháni zpět, do temných dob náboženství."
A tak slova spolkového prezidenta o obraně lidí pronásledovaných kvůli jakékoli jinakosti budou znít stále znovu nově a neotřele. A to je možná o mnichovské synagoze ta špatná zpráva.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .