Ekonomka: Americká cla? Trump se bude prezentovat jako velký vyjednavač, ale k výraznému snížení už nejspíš nedojde
Začátek dubna 2025 se nese ve znamení masivních turbulencí na mezinárodním akciovém trhu. Jaké jsou dopady nových celních opatření americké administrativy? A je možné, že Donald Trump nakonec sníží své nároky? Co stojí za poklesem ceny ropy na světových trzích? Odpovídá ekonomka Ilona Švihlíková.
Druhý dubnový týden začal na akciovém trhu ve znamení chaosu a paniky. Na vině jsou rozsáhlá cla, která oznámila americká administrativa. Evropské akcie také klesají, oslabilo dokonce i zlato.
„Je to chaos, ale tato reakce se dala čekat,“ říká ekonomka. „Velkým faktorem nejsou jen samotná cla, ale i vysoká nejistota, protože se stále neví, jak budou některé země na situaci reagovat.“
Čtěte také
„Poměrně rychle zareagovala Čína. Ta udělila vysoká odvetná cla. Otázkou ale zůstává, jak se rozhodnou ostatní země. Tato míra nejistoty se propisuje do akciových trhů a samozřejmě i do sentimentu spotřebitelů, v USA se také zvýšila inflační očekávání,“ dodává.
Reakce Číny
V pondělí 7. dubna z Pekingu zaznělo, že se země nepodvolí vydírání USA a odmítá zrušit odvetná cla. „Reakce Číny přišla skutečně velmi rychle a myslím si, že byla dost promyšlená,“ říká ekonomka Švihlíková.
Podle ní Čína už předběžně počítala s tím, že bude předmětem zájmu nových celních opatření a připravila se na ně. „Čína navíc v posledních letech výrazně změnila svoje exportní trasy a zaměření, její vazba na USA už zdaleka není tak silná, jako byla za prvního Trumpova období.“
Čtěte také
„Čínský export momentálně míří do afrických zemí, do Latinské Ameriky, do zemí jihovýchodní Asie. To znamená, že se Čína opravdu připravovala delší dobu a existují odhady, že by se byla schopná od amerického trhu odpojit do dvou let. Neříkám, že je to její preferovaný scénář, ale pracuje na tom,“ dodává.
A reakce Evropy
„Příprava Evropy měla začít ihned po zvolení Donalda Trumpa,“ přemýšlí ekonomka. „Trumpovo rozhodnutí bylo poměrně očekávané, cla jsou jeho oblíbeným nástrojem. Bylo tomu tak i v jeho prvním volebním období.“
Podle ekonomky je navíc americký prezident urputným člověkem, který nemění své názory ze dne na den. „Můžeme si o něm myslet cokoliv, ale tak to prostě je a my na to musíme umět reagovat.“
Čtěte také
„Představitelé zemí EU si nejspíš vůbec nepřipouštěli, že by mohl v prezidentských volbách zvítězit, sázeli na úzké vztahy s Bidenovou administrativou. Reakce Evropy nebyla dostatečná.“
Změní Trump názor?
Zvýšená cla mají platit od 9. dubna. „Myslím si, že Donald Trump už neotočí. Možná bude chtít v některých případech vyjednávat, ale bude se určitě chtít prezentovat jako ten velký vyjednavač, tak to také podá americké veřejnosti,“ říká ekonomka.
„S touto vyjednávací taktikou je potřeba počítat a připravit se na ni. Bude ukazovat, že ostatní země volají a prosí o jeho pomoc. Zároveň si ale nemyslím, že by bylo možné dosáhnout nějakých významných ústupků z jeho strany,“ dodává.
Související
-
Ekonom Kovanda: Trumpova cla? Česko mohou postihnout nejvíc. Přijdeme až o 55 tisíc pracovních míst
Co Česku přinese návrat celních bariér ve světovém obchodu, které postupně přicházejí s vládou Trumpa? Staneme se svědky konce globální ekonomiky? Odpovídá Lukáš Kovanda.
-
Ekonomka Švihlíková: Proč lidi nemají na byt? Staví se tu jak před sto lety. Navíc pomalu a draze
Jaké dopady má zhoršující se dostupnost bydlení v Česku na běžný život lidí a na ekonomiku? A co krizi způsobuje? Na otázky odpovídá ekonomka Ilona Švihlíková.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.