Ikony v iRadiu a jejich spouštění

Audioknihy jsou nejlepším způsobem, jak udržet kontakt s literaturou, když nemáte čas, možnost nebo chuť si číst (ilustrační foto)

Při listování naším archivem najdete u každého našeho audia několik ikonek a u nich jednoslovný popis akce. Projdeme si tedy nyní jednotlivé ikony a popíšeme si, co která dělá a co nám může v počítači spustit.

Přehrát

Tato akce je u každého našeho audia. Po kliknutí se otevře dané audio v našem přehrávači (tedy jako nové okno prohlížeče, který používáte). Audio si posloucháte pohodlně bez nutnosti používat jiný program a bez toho, že byste si ho stahovali na disk. Pro přehrávání audií pomocí našeho přehrávače je nutné mít nainstalovaný Adobe Flash Player. O našem přehrávači pojednává tento článek.

Stream

I tato akce je u každého našeho audia. Tuto možnost využijí především ti uživatelé, kteří ve svém počítači nemají možnost mít nainstalovaný flashový plugin. Po kliknutí na ikonku se spustí audio v externím přehrávači (Winamp, VLC, iTunes, Windows Media Player apod.).

Čtěte takéPoslouchejte Český rozhlas přes internet. Jak na to?

Pokud ne, otevře se dialogové okno (viz obrázek) a internetový prohlížeč se zeptá, co má se souborem rozhlas_audio.pls udělat. Zvolíte možnost Otevřít pomocí a vyberete přehrávač, kterým se má audio přehrát.

Pozn. Soubor .pls není samotné audio, ale textový soubor - playlist, ve kterém je "schovaná" adresa audio streamu. U většiny mobilních zařízení je tato funkce nepoužitelná. Naštěstí většina smartphonů nemá problémy s přehráním audií v našem přehrávači. Na zařízeních od firmy Apple si sice náš přehrávač neotevřete, ale můžete si spustit právě soubory typu pls.

Dialogové okno s možností přímého přehrání pomocí externí aplikace

Stáhnout

Tuto ikonu naleznete jen u těch audií, které nejsou chráněny autorskými právy. Pokud se stane, že u audia tuto ikonu nenaleznete, pak pořad obsahuje obsah, na který se vztahují autorská práva a pořad tudíž nelze stáhnout.

Čtěte takéJak hledat na webu a v audioarchivu

Kliknutím na tuto ikonu si můžete audio stáhnout k sobě do počítače. Podle toho, jak máte nastaven internetový prohlížeč, může následovat jedna z těchto akcí:

  1. Při kliknutí levým tlačítkem myši se objeví nabídka ke stažení do počítače. V tom případě vyberete místo v počítači a uložíte.
  2. Kliknutím levým tlačítkem myši se soubor se začne přehrávat pomocí integrovaného přehrávače (Windows Media PLayer, Quick Time Player apod.). V tom případě klikněte pravým tlačítkem a vyberte z kontextového menu "Uložit cíl jako" (nebo "Uložit odkaz jako") a zvolíte si, kam v počítači soubor uložíte.
Kontextové menu - možnost uložit soubor

Podcast

Tímto tlačítkem se dostanete na stránku, kde jsou k dispozici ke stažení nejnovější audia pořadu. Abyste nemuseli stahovat ručně všechny pořady do počítače, existují podcastové čtečky, které stáhnou do počítače nebo do mobilního zařízení nejnovější audia pořadu automaticky. Stačí zkopírovat adresu v adresním řádku stránky, na kterou jste se dostali prostřednictvím tohoto tlačítka a tu adresu vložíme do naší podcastové čtečky. O podcastech a různých čtečkách si můžete přečíst v tomto článku.