Jak poznat, že je vaše dítě přitahováno stejným pohlavím?

5. červen 2017

Existují rodiče, kteří nejsou schopni přijmout, že má dítě odlišnou sexuální orientací. Jejich představa harmonické rodiny s několika vnoučaty se totiž zboří. Bohužel si ale nedovedou představit, jakou cestu musí jejich potomek urazit, než se jim svěří se svojí homosexuální orientací. A někdy tu odvahu nenajde v celém svém životě. O tom, jak poznat na svém dítěti, že ho přitahuje stejné pohlaví, a jak ho přijmout takové, jaké je, si v pořadu Atrium povídala Magdalena Šorelová s psycholožkou Barborou Downes.

Rodinná sexuální výchova – základ k otevřenosti

S rodinnou sexuální výchovou bychom měli podle odborníků začít hned po narození dítěte. Otevřenost, jasnost, pravda sdělená adekvátně věku, nezakrývání čehokoli - to je nejlepší cesta, jak dítě chránit před sexuálním zneužíváním a jak ho vést k přijetí vlastní odlišné sexuální orientace. Výchova začíná poznáváním vlastního těla a odpovídáním na všetečné otázky dětí ohledně všeho, co se sexualitou souvisí.

Svěření se - konec trnité cesty homosexuálního dítěte

Než je dítě schopné se plně přiznat rodičům se svou odlišnou sexuální orientací, prochází různými vývojovými etapami jako např.:

  1. Sám sebe se ptá - Jsem jiný/á? Jak je to možné, že se mi líbí stejné pohlaví?
  2. Strach z prozrazení - skrývání odlišnosti
  3. Přiznání se sám sobě, přijetí vlastní identity
  4. Otevření se druhým (většinou přátelům)
  5. Úleva
  6. Volnost navazování vztahů
  7. Otevření se rodině – poslední a pro dítě jedna z nejtěžších fází

Pryč je dítě, jak jsme si ho vysnili?


Každý rodič má nějakou představu o svém dítěti. Pokud se dozví, že má to jeho odlišnou sexuální orientaci, může to být v prvních chvílích konec nadějí, konec představ, konec dítěte, jak jsme si ho vysnili. Než se mu podaří ho přijmout, prochází několika fázemi:
- Fáze truchlení (rozloučení se s budoucností, jakou si pro dítě představoval)
- Fáze strachu (jak si dítě povede v životě atd.)
- Fáze vzteku (proč zrovna já atd.)
- Fáze viny (mohu za to já atd.)

Pokud vás téma zaujalo a chcete slyšet víc, poslechněte si následující záznam rozhovoru s psycholožkou Barborou Downes.

Kdy a jak začít u dětí s rodinnou sexuální výchovou? Jak je upozornit na možné sexuální zneužívání? Nezapomeneme ani na pojem homosexualita. O tom si povídala Magdalena Šorelová s psycholožkou Barborou Downes.