Narodil se v roce 1946. Od konce roku 1991 je redaktorem stanice Vltava. Nejdříve spoluvytvářel pořad Kulturní revue, který byl předchůdcem dnešního pořadu Mozaika. Ve spolupráci s malířem, písničkářem a básníkem Zbyňkem Benýškem se podílel na rozhlasové podobě časopisu Pater Noster, kde dostávaly slovo osobnosti českého undergroundu. Od počátku své rozhlasové práce se věnuje hlavně výtvarnému umění, na svém kontě má tisíce rozhovorů s významnými i méně známými českými i zahraničními umělci – malíři, sochaři, fotografy, architekty i designéry, ale i s básníky, spisovateli, filmaři nebo také s folkloristy. Sleduje významné výstavy ve státních institucích, jako je Národní galerie, Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní muzeum, i v soukromých galeriích a v nezávislých alternativních centrech.
Mnoho let vytváří také rozsáhlejší komponované pořady pro vltavskou sobotní Víkendovou přílohu. Z nich jmenujme alespoň mnohaminutové až hodinové pořady s malíři Jitkou Válovou, Oldřichem Smutným, Františkem Kynclem, Theodorem Pištěkem, Jiřím Načeradským, Milanem Kuncem, Františkem Skálou či Jaroslavem Rónou, se sochaři Věrou Janouškovou, Janem Koblasou či Karlem Neprašem, sklářským výtvarníkem Stanislavem Libenským, Václavem Cíglerem a Vladimírem Kopeckým nebo s významnými fotografy – Ladislavem Sitenským, Josefem Koudelkou, Dagmar Hochovou, Jindřichem Štreitem, ze zahraničních pak třeba se světově proslulými fotografkami Nan Goldin nebo Annie Leibovitz.
Na Karlově univerzitě absolvoval Fakultu sociálních věd a publicistiky, obor novinářství. Za normalizace pracoval jako referent propagace ve VHJ Prago-Union. Již od konce 60. let patří k undergroundovému okruhu Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu a od počátku 70. let k neformálnímu společenství Protialkoholní společnosti doktora Římsy.
V roce 2008 mu byla Masarykovou akademií umění udělena Cena Rudolfa II. za soustavnou propagaci současného výtvarného umění v Českém rozhlase s odbornými a vzdělávacími aspekty.
Všechny články
-
Měla jsem dobrodružnou povahu, říká Jarcovjáková. Životní dílo teď vystavuje ve Veletržním paláci
Rozsáhlá retrospektiva ukazuje, že život Libuše Jarcovjákové nebyl jen černobílý. K mikrofonu si ji přímo ve Veletržním paláci pozval reportér Karel Oujezdský.
-
Ženská emancipace, móda i tvrdá dřina. Galerie hlavního města Prahy vystavuje Nové realismy
Život ve městě i na venkově, témata ženské emancipace, život národnostních menšin, dobová móda a zábava, tvrdá práce dělníků v továrnách – to vše představují Nové realismy.
-
Galerie Rudolfinum: UNEXPECTED. Dva roky války v díle ukrajinské umělkyně Zhanny Kadyrové
Příběh mezinárodně ceněné ukrajinské umělkyně Zhanny Kadyrové, jejíž pokojný život brutálně narušila ruská intervence, vypráví právě otevřená výstava UNEXPECTED/NEČEKANĚ.
-
Podivuhodný snový svět Jana Švankmajera a Evy Švankmajerové se právě proplétá kutnohorským GASKem
„Cele se poddej svým obsesím. Stejně nic lepšího nemáš. Obsese jsou relikty dětství. A právě z hlubin dětství pocházejí ty největší poklady.“ Jan Švankmajer
-
Ve věku nedožitých 81 let zemřel významný český malíř, grafik, keramik a sochař Aleš Lamr
Na českou výtvarnou scénu vstoupil v šedesátých letech a jako zvídavý mladík vyzkoušel nejrůznější tehdejší výtvarné směry.
-
Pokoušíme se ukázat Čechy a Bavorsko jako jednotný prostor barokní kultury, říká historik Vít Vlnas
Vzácná přehlídka unikátních uměleckých děl boří zažité stereotypní představy o baroku jako období temna a politických a náboženských konfliktů.
-
Galerie Rudolfinum mění vedení. Čeká ji od Nového roku změna kurzu?
Od ledna 2024 se ujímá vedení Galerie Rudolfinum britská historička umění a kurátorka Julia Tatiana Bailey. Se svým projektem zvítězila ve dvoukolovém výběrovém řízení.
-
Odcházím s pocitem dobře vykonané práce, říká ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma
Za 30 let uspořádal se svým týmem 120 výstav, kterých se zúčastnilo 1061 umělců a které do 24. září letošního roku navštívilo 1 milion 658 tisíc 586 návštěvníků.
-
Dlužník, nevěrník i gurmán. Ve Valdštejnské jízdárně začíná výstava Petr Brandl: Příběh bohéma
Po padesáti letech máme opět možnost se blíže seznámit s dílem nejvýznamnějšího malíře barokního umění v Čechách Petra Brandla.
-
Myšlení obrazem. Vizuální události Miroslava Petříčka v Galerii hlavního města Prahy
Filozof Miroslav Petříček se dlouhodobě zabývá reflexí vizuálního umění. I jeho práci rozvíjí nová výstava Galerie hlavního města Prahy s názvem Myšlení obrazem.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »