Lidojedi zavítali do Plzně

Poslední letošní Rozhlasové hry živě se konaly v Plzni. Pozvali jsme dvě třídy místního gymnázia, aby s námi před Vánoci strávili pár klidných chvil při poslechu rozhlasové hry a následné diskusi.

Vybrali jsme pro ně jednu z nových her, kterou Český rozhlas zařadil do tzv. Vinohradské dvanáctky – série her současných autorů, natočená pro Český rozhlas 3 – Vltava.

Byli jsme zvědaví, jak studenti i jejich učitelé na hru zareagují. Přesně podle předpokladu to byla pro většinu z nich první konfrontace s rozhlasovou hrou. Naštěstí jsme měli při výběru štěstí. Všem se produkce líbila a i když diskuse nebyla nejbujnější, bylo vidět i slyšet, že studenti mají o rozhlasovou produkci zájem. Pevně doufám, že jim vydrží a že si rozhlas naladí čím dál častěji.

Informace o hře:
Své nejnovější hře dali autoři Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha podtitul hororová komedie. Příběh odstartuje telefonát bohatého a extravagantního podnikatele do cateringové agentury Mlsný Jack. Její provozovatelé, Martin, Bára a Ondřej neprožívají zrovna nejšťastnější chvíle svého podnikání, které zastřešuje slogan „ugrilujeme vaše sny“. Bářino zprvu mechanické přikývnutí na podnikatelův požadavek proto začne dostávat konkrétní obrysy. A to i přesto, že jeho snem je tentokrát ugrilovat člověčinu. Nakonec dostanou nápad, který vypadá jako nadějné řešení.

Druhou dějovou linku Lidojedů tvoří příběh venkovského kněze. Jeho farnost v Podkrkonoší skomírá, do kostela zatéká, kvůli ekonomické situaci přišel o ministranta a kvůli životosprávě přichází i o paměť. Právě k němu, jakožto bývalému lékaři, zamíří trojice z Mlsného Jacka hledat pomoc poté, co se jejich plán po nočních eskapádách v pražských Holešovicích zásadně zvrtne.

Jde o první původní rozhlasovou hru autorské dvojce, která má za sebou několik adaptací svých divadelních her (Léto v Laponsku, Strange love, Salcburský guláš). Veřejnosti je známý především prozaik Jaroslav Rudiš, autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách. S Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Do kin právě míří filmové zpracování komiksu Alois Nebel. Jaroslav Rudiš žije a pracuje mezi Lomnicí nad Popelkou, Prahou a Lipskem. Petr Pýcha se zabývá literární publicistikou, píše fejetony a povídky. Od konce 90. let se autorsky a režijně věnuje amatérskému divadlu. Napsal divadelní hry Republiku za koně a fotbal a Nastavená hra. V současné době připravuje k vydání povídkový román. Učí na gymnáziu a žije v Podkrkonoší.

Inscenaci dalšího příspěvku do cyklu Vinohradská dvanáctka připravil režisér Aleš Vrzák. V hlavních rolích uslyšíte Oldřicha Kaisera jako svérázného faráře, Jana Dolanského, Václava Neužila a Táňu Vilhelmovou jako provozovatele agentury. V dalších rolích si zahráli Oldřich Vlach, Lukáš Hlavica a Kryštof Hádek.

Další informace včetně fotografií z natáčení a krátké ukázky najdete zde.