Může Pravoslavná církev ovlivnit volby v Rusku?

3. březen 2012

Také se zajímáme o prezidentské volby v Rusku. Budou už zítra, kandidátů je 5 a už v tuto chvíli je pravděpodobně jasné, že vítězem v prvním kole se stane Vladimir Putin. Na místě sleduje také vše stálý spoluautor Křesťanského týdeníku Libor Dvořák.

Přeji dobrý den, Libore.

Libor Dvořák: „Dobrý den.“

Pochopitelně, nedá mi to, musím se zeptat na aktuální atmosféru, v jaké se prezidentské volby chystají?

Libor Dvořák: „Tak protože tady je o 3 hodiny více než v Praze, tj. téměř půl jedné, tak už jsem se dopoledne byl podívat zejména na místech, kde se budou ty očekávané demonstrace konat, tj. jak proputinské tak protiputinské. Na mysli mám Maněžné a Puškinovo náměstí. Tam je atmosféra naprosto klidná, i když už jsem potkal příslušníky OMONu, tedy těch speciálních policejních oddílů, tady v Rusku nechvalně známých. Ale zatím, myslím si, je to v naprostém klidu. Ono to samozřejmě souvisí i s tím, že Putin bude nakonec jaksi volebním subjektem méně sporným, než byla strana Jednotné Rusko přesně před čtvrt rokem.“

Protesty v Moskvě proti výsledkům ruských voleb

A jakou roli pak sehrává Pravoslavná církev v životě dnešního Ruska?

Libor Dvořák: „Ano, to je docela zajímavá věc. Já jsem si dnes ráno přečetl například výroky předsedy Ústřední volební komise Vladimira Čurova, který byl velmi napadán právě po těch parlamentních volbách. Ten řekl, že se teď těsně před těmi prezidentskými volbami pomodlil velmi, velmi horoucně, že se mu dostalo požehnání od patriarchy Kirilla atp. Líčil i své vlastní rodinné zázemí, že ho kdysi dávno, ještě v komunistickém dávnověku, nechala pokřtít jeho prababička atd. Děje se tak samozřejmě proto, že církev tady ne že by měla nějaké významné slovo, ale je to v tuto chvíli jakási jediná morální autorita v zemi a takto je také využívána. Proto jak Pravoslavná církev, tak např. i komunita Židovských obcí nebo představitelé islámské víry tady v Rusku, všechny tyto konfese vybídly občany, aby šli k prezidentským volbám, samozřejmě aniž by doporučovaly jakéhokoli kandidáta.“

A mohla by případně Pravoslavná církev přímo nebo zprostředkovaně nějak ovlivnit výsledky zítřejší volby?

Libor Dvořák: „No, já bych s Vaším laskavým dovolením reagoval na svůj materiál z minulého týdne a to je ten poprask s punkerkami v chrámu Krista Spasitele. Tady to společnost nesmírně rozdělilo a jakkoliv jsem ještě minulý týden říkal, že velká média si toho nevšímala, teď je tomu přesně naopak. Reagují na to např. kozácké občiny tady po Moskvě, které chtějí hlídat pravoslavné chrámy. Ty dívky se schovávají, protože se bojí policejního vyšetřování a každopádně tady vznikl spor o to, zda to skutečně byl projev svobody slova a projevu anebo prostě rouhání, protože těch opravdu věřících lidí tady v Rusku a soustavně navštěvujících chrámy se to dotklo velmi a prostě si doposud něco takového neuměli představit.“

Policisté v Moskvě zasahují proti demonstrantům

Libor Dvořák teď v Křesťanském týdeníku, Libora budeme samozřejmě ještě prosit o další komentář určitě i zítra ve vysílání Radiožurnálu. Teď tedy díky za příspěvek a na slyšenou.

Libor Dvořák: „Na shledanou.“

Spustit audio