Nedělní Doteky víry - 7. 9.

7. září 2008

První dálniční kaple - reportáž. Socha ukřižované žáby od Martina Kippenbergera. O duchovních aspektech díla Johna Ronalda Tolkiena. O náboženských vlivech v české folkové hudbě - seriál Karla Vepřeka. Výzvy přítomnosti: Dění v Číně z duchovního hlediska.

Připomenutí zodpovědnosti k sobě i k okolí, vzpomínkové místo na ty, kteří nedojeli a prostor pro zklidnění a modlitbu na cestě - to je první dálniční kaple v Česku, na dálnici D5 nedaleko Plzně. Ve své reportáži vám ji přiblíží Ondřej Vaculík.

Ukřižovaná žába zesnulého německého umělce Martina Kippenbergera, vystavená v italském Bolzanu, vyvolala pohoršení, údiv a veskrze negativní emoce. Na příkladu této kauzy mluvíme o tom, kde je hranice mezi svobodou tvorby a urážkou náboženského cítění. S Milanem Šimáčkem, členem několika festivalových ekumenických porot.

Fantazie - to je nástroj vnímání, něco jako hudební sluch. O tom byl přesvědčen John Ronald Tolkien, který zemřel před pětatřiceti lety. O legendárním autorovi Pána prstenů mluví Terezie Bečková s religionistou Pavlem Hoškem.

"Málo se usmívám, málo se modlívám a nadranc nervy mám..." - zpívá písničkář Tomáš Najbrt. Karel Vepřek mu věnoval další díl seriálu o duchovních motivech ve folkové hudbě.

Potřebujeme kapitalismus, ale s církví. Kapitalismus bez církve je nebezpečný, není v něm nový život, nová civilizace. Věřte-nevěřte, takové hlasy zaznívají a stále sílí v dnešní Číně. Jak podotýká Daniel Raus, křesťané v Číně dnes pocházejí z vyšších společenských vrstev. Tyto nové a zásadní jevy v čínské společnosti vám přiblíží v rozhovoru s tamním novinářem, který musí otevřenost své výpovědi vyvážit anonymitou. Ve Výzvách přítomnosti, diskusní části nedělních Doteků víry.

Rouhačská a populární žába

Čína se otvírá světu

O duchovních aspektech díla Johna Ronalda Tolkiena

Spustit audio
autoři: ehů , Ondřej Vaculík , Teresie Bečková , Daniel Raus