Německá mystička Hildegarda z Bingenu. Vize měla od tří let, vymyslela řadu ozdravných procedur

Největší audioportál na českém internetu

Hildegarda z Bingenu | Foto: Profimedia

Příběhy z kalendáře: Hildegarda z Bingenu

Varovala před globálním oteplováním, zasazovala se o genderovou rovnost a dobře znala zhoubné účinky dlouhodobého stresu. Ani se nechce věřit, že německá světice a mystička přišla na svět před více než 900 lety. Od tří let měla vize, vidění, vnuknutí a zjevení. Zprvu se jich bála, až časem pochopila, že nejde o prokletí, ale obrovský dar. Narodila se 16. září 1098 do rodiny německého rytíře a už jako malou ji rodiče zaslíbili Bohu.

Vysoce intimní a intenzivní setkání s Bohem popisovala takto: „Vidím tyto věci ve dne i v noci a jsem při tom vzhůru. Vidím je i slyším zároveň a hned jim porozumím. Nejsem vizí poučována a slova nezní jako z lidských úst, nýbrž jsou jako jiskřivý plamen v nejčistším vzduchu.“

Papež svolil zapisovat její vize

V osmi letech vstoupila do kláštera, kde se potkala s abatyší Juttou ze Sponheimu, která byla jen o několik let starší a měla rovněž boží zjevení. Obě dívky spolu prožily za zdmi kláštera více než dvacet let. Hildegarda se od Jutty učila nejen teologii a filozofii, ale také pronikala do tajů bylinkářství a medicíny.

Když Jutta zemřela, na její místo nastoupila Hildegarda a konečně začala své vize systematicky zaznamenávat. Její spisy byly velmi revoluční, ale samotný papež jí dal svolení, aby ve zpracovávání božích zjevení pokračovala. Abatyše tak činila po zbytek života a zanechala po sobě velmi rozsáhlé dílo.

Vzepřela se církevnímu zákazu

Její bůh nebyl hrozivý, trestající, ani vzdálený, nýbrž laskavý a konejšivý. Na mnoha příkladech ukazovala, že žena je muži ve vztahu k Bohu ve všem rovna. Dokonce se vzepřela zákazu, který zapovídal ženám chodit do kostela během menstruace. Prosazovala také nevídaný postoj k manželství, které mělo být především spojeno poutem lásky a nikoli touhou po hromadění majetku.

Věnovala pozornost lidskému zdraví, zejména krevnímu oběhu, nervovému systému i gynekologickým problémům. V době, kdy se na hygienu nedbalo, doporučovala vodu z rybníků i řek před pitím převařovat. Znala zhoubné účinky stresu a naopak blahodárný vliv saunování. Vymyslela řadu očistných a ozdravných procedur, které měly působit především preventivně.

Založila dva vlastní kláštery a měla řadu následovnic. Zemřela v tehdy úctyhodném věku 81 let a odkaz jejího učení rezonuje ve společnosti dodnes.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Jitka Novotná , Tomáš Kaucký

Související