Jitka Novotná
Moderuji Stříbrný vítr a Příběhy z kalendáře, dramaturguji Noční Mikrofórum.
Životní motto:
V každém životním období převažuje jiné. Momentálně, zejména v souvislosti s mými dětmi a jejich výchovou, mi na mysl často přichází, že jak se do lesa volá, tak se z něj i ozývá.
Co dělám v rozhlase:
Na Dvojce moderuji pořady Stříbrný vítr, Hudba, kterou mám rád, a společně s Janem Čenským také Příběhy z kalendáře. Dramaturgicky se starám o Noční Mikrofórum a Nedělní Dobré ráno. Na Vltavě provázím posluchače přímými přenosy i záznamy koncertů, nejčastěji v interpretaci Symfonického orchestru Českého rozhlasu, se kterým spolupracuji od roku 2000. Čas od času mě rozhlas vyšle i na pódium – třeba při festivalu Prix Bohemia Radio nebo při předvánočních koncertech s našimi slovenskými kolegy z RTVS.
Před rozhlasem:
…jsem v rodném Uherském Brodě zpívala a tancovala v souboru Olšava, který vedl můj otec, zpěvák a primáš. (Ozvěnou těch dní je kapela ČaroTaJ. Zpíváme v ní společně se sestrou Taťánou.) Také jsem musela docházet do hodin houslí, němčiny a angličtiny (jejichž význam jsem docenila mnohem později). V Brně jsem studovala muzikologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a obor hudební výchova – němčina na Pedagogické fakultě téhož ústavu. Po krátkém období profesního tápání (Ministerstvo zahraničních věcí, časopis Týden, ekonomický týdeník Euro) jsem šťastně zakotvila v médiích. Kmenově v Českém rozhlase, formou externí spolupráce i v České televizi.
Co mě baví:
V práci nikdy nekončící poznávání a jedinečná setkání. Okamžiky, kdy si povídáte s Liborem Peškem, Martinem Hilským, prof. Josefem Kouteckým, Eliškou Balzerovou, Jiřím Kyliánem, Radkinem Honzákem, Jiřím Dědečkem, Elínou Garančou, José Curou, Editou Gruberovou, Mischou Maiskym nebo třeba Juanem Diegem Flórezem, jsou přece samy o sobě úžasným honorářem. A v mnohém i inspirací.
Jinak mě baví leccos, knihy, filmy, voda, kolo, cestování a dobré jídlo. Nejkrásnější na tom je, že všechny tyto záliby sdílím se svými dětmi.
Co mě nejvíc dostane:
Když jsou si lidé lidmi – navzdory funkcím a slávě.
Všechny články
-
Jarmila Heissigerová vede největší fakultní oční pracoviště. Které objevy ji naplňují úžasem?
Jako přednostka vede profesorka Jarmila Heissigerová největší fakultní oční pracoviště v naší zemi. Také je vášnivá stepařka, múzická bytost a maminka tří dětí.
-
Vojtěch Jasný. Do našeho povědomí se zapsal filmem Všichni dobří rodáci
Režisér a scenárista Vojtěch Jasný patří do elitní společnosti filmařů 60. let. Jeho filmografie čítá více než šedesát titulů, z nichž většinu natočil v zahraničí.
-
Whoopi Goldberg. Nejmladší babička Hollywoodu
Whoopi Goldberg se narodila 13. 11. 1955. Svou dceru přivedla na svět v osmnácti. A ta se stala maminkou v patnácti letech. Herečka tak byla ve čtyřiatřiceti babičkou.
-
Sudoku. Jedna z nejpopulárnějších forem rébusu
Luštění sudoku se lidé věnují po celém světě. Konají se i světová mistrovství v luštění. Víte, že vítězkou světového šampionátu z roku 2006 je Češka?
-
Demi Moore. Cesta z rodinného bahna až k hollywoodským hvězdám
Otec ji opustil dřív, než se 11. listopadu 1962 narodila. Své nejúspěšnější snímky natočila v 90. letech, kdy už byla manželkou herce Bruce Willise
-
Režisér Hynek Bočan: Proč na premiérách svých snímků zavíral oči?
Asistent režie má úžasný život, volnou hlavu. Režisérský život prostupuje samota a zodpovědnost, říká osobnost filmu Hynek Bočan. Co se naučil díky vlastním dětem?
-
Miřenka Čechová: V jakém pohybu si představitelka tanečního divadla nevěří?
Snila o baletu. Jeho naplnění věnovala hodně, ale dnes už balet nedělá. Své nadání proměňuje Miřenka Čechová v představení, v nichž je choreografkou, režisérkou.
-
Mistrný recitátor Radovan Lukavský. Na Krále Šumavy, kde hrál hlavní roli, přišly 4 miliony lidí
Herec, překladatel a recitátor Radovan Lukavský se narodil 1. 11. 1919. Na film Král Šumavy přišly v době uvedení čtyři miliony lidí, což byl ten rok rekord.
-
Dick Francis. Autor detektivních románů a žokej, který vyhrál 350 překážkových dostihů
Dick Franci se narodil 31. října 1920 ve Walesu. Stal se úspěšným žokejem, vyhrál 350 překážkových dostihů. Po ukončení kariéry se stal spisovatelem detektivních románů.
-
Válka světů. Díky rozhlasové mystifikaci lidé věřili invazi mimozemšťanů
30. října 1938 odvysílala americká rozhlasová stanice CBS hru Válka světů o invazi mimozemšťanů na Zemi. Tvůrcem této kontroverzní mystifikace byl Orson Welles.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »