S rozhlasem jsem začal spolupracovat v roce 1991, ještě během svých studií na Pedagogické fakultě UJEP. Od roku 1994 jsem byl v rozhlase nastálo. Zpočátku jsem se věnoval hlavně kultuře a také hodně moderoval.
V lednu roku 1995 jsem po Jaroslavu Poštolkovi zdědil Planetárium, „měsíčník o věcech mezi nebem a zemí“, a přetransformoval jej postupně na populárně-vědecký magazín. Od října roku 2002 se Planetárium vysílá každý týden.
Roku 2012 jsem Český rozhlas opustil, ale Planetárium vyrábím dál jako externí redaktor. Vytvářím také webové stránky pořadu.
Všechny články
-
Budoucnost jistá i nejistá: stanice na oběžné dráze kolem Země a cesty za ekvádorským hmyzem
Kosmonautika v roce 2025, 1. část: Kosmické stanice na oběžné dráze (4:35) – Procházka lednovou oblohou (20:36) – Za hmyzem do lesů a polí jihoamerického Ekvádoru (26:44)
-
Ohňostroj Kvadrantid, zákryt Saturnu a blízký Mars: Procházka lednovou oblohou
Co zajímavého nám obloha dopřeje nejen v lednu, ale vlastně i v celém novém kalendářním roce 2025? Krásné pohledy na hvězdy i planety a mimo jiné také hned dvě zatmění.
-
Po stopách našich prvních křesťanů: Již staří Germáni? Cyrilometodějská mise v tradici a skutečnosti
Byli mezi našimi Germány i naši první křesťané? (4:39) – Historické souvislosti: Advocatus Dei vs. advocatus diaboli (20:27) – Cyrilometodějská mise a Velká Morava (25:39)
-
O jednom bohu, Spasiteli a zrození z panny
Je čas jednoho z nejvýznamnějších křesťanských svátků, a tak si pojďme odvyprávět starý příběh, který vám bude povědomý. Odehrál se před tisícovkami let, daleko na východě.
-
Procházka v temnotách: uvnitř velkých pyramid v Gíze, egyptologové a komunikace s mimozemšťany
Staroegyptské pyramidy, 2. část: Uvnitř pyramid (4:18 ) – Historie: O jednom Bohu, Spasiteli a zrození z panny (19:00) – Egyptologové hovoří s mimozemšťany (24:38)
-
Sol Invictus: Narozeniny slunečního boha
Dne 25. prosince roku 274 n.l. byl poprvé slaven den narození římského slunečního boha, zvaného Sol Invictus – Neporažené slunce, nebo také bůh Neporaženého slunce.
-
Družice Planetum-1: konec skleněného Hurvínka a egyptské pyramidy - od kdy, jak a z čeho se stavěly?
Konec družice Planetum-1 s Hurvínkem na palubě (4:24) – Astronomie: O kometě, Jupiteru, gravitaci i čase (17:33) – Egyptské pyramidy, 1. část: Jak se stavěly? (23:09)
-
O kometě, Jupiteru, gravitaci i čase
Vánoční svátky bez komety, zimní okamžiky Jupiterovy slávy a malé hrátky s planetární gravitací, hmotností i časem před blížícím se koncem dalšího pozemského roku.
-
Plány blízké i vzdálené: bude Střimická výsypka u Mostu ptačím parkem - a stanou se z nás Marťané?
Střimická výsypka ptačím parkem (4:07 ) – Příběhy se čtyřkou: Narozeniny slunečního boha (18:03) – Kniha: Proměny Země (23:24) – Stanou se z nás jednou Marťané? (27:47)
-
Proměny Země: Nevyhnutelná budoucnost a čím jsme k ní přispěli
Britský historik Peter Frankopan přibližuje v ohromující šíři dějiny člověka a klimatu, které tvoří provázanější a komplikovanější celek, než jste si možná dosud mysleli.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »