Co dělám v rozhlase:
V rozhlase jsem se šestiletou přestávkou v České televizi (1998–2004) od podzimu 1990, od roku 1991 na poloviční úvazek, pak na celý. Hektická devadesátá léta jsem strávil většinou na cestách po Balkáně a přilehlých oblastech. Rok 2000 jsem vítal na Rudém náměstí v Moskvě jako zpravodaj České televize. Pak jsem se usadil v úžasné postindustriální krajině v Dubí u Kladna, hned za ruinami slavné Poldovky.. Na konci roku 2004 jsem odjel do Varšavy, kde jsem téměř pět let působil jako zpravodaj. Po návratu jsem se vrátil ke svému oblíbenému Balkánu a několik pohnutých měsíců jsem (s přestávkami) strávil v Libyi. Od května 2013 je mým milým působištěm Moskva. Po dobu mé nepřítomnosti se tady hodně změnilo. Od srpna 2019 v Polsku.
Před rozhlasem:
Z rodného Valašska jsem zamířil na Východ a dostal jsem se až do Sankt Petěrburgu, který se tehdy jmenoval Leningrad. V roce 1990 jsem si koupil zpáteční jízdenku a z vlaku jsem vystoupil až na konečné – na pražském Hlavním nádraží. V jeho okolí mě silně zaujala funkcionalistická budova Československého rozhlasu, do které jsem vstoupil na pozvání redaktorky Olgy Jeřábkové. A už jsem zůstal.
Co mě baví:
V poslední době asi nejvíc staré filmy ze zlatého fondu světové kinematografie, zvláště francouzské, polské , sovětské a jugoslávské. Nevěřte, že se tam nenajdou perly. A hudba: od mládí poslouchám polský rock i polskou klasiku a teď se jsem se vrátil k ruskému rocku a klasice. S údivem zjišťuji, že zatímco nových ruských filmů je pohříchu málo, kvalitní hudby se stejně jako v Polsku urodilo hojně. Na rozdíl od Česka. A těch zajímavých knížek…
Co mě nejvíc dostane:
Nejvíc mě dokáže nazlobit moje vlastní nešikovnost nebo hloupost, nebo kombinace obého. To se pak nemám rád.
Všechny články
-
Sen o životě bez explozí. V ukrajinském Lvově končí dny české kultury
Několikadenní akce České sny se poprvé koná v zemi, která je ve válečném stavu. „Je to výjimečná záležitost, ale Ukrajinci velmi vítaná,“ komentuje český konzul David Nový.
-
Hudba je věčná, všechno ostatní je pomíjivé, říká desetiletá ukrajinská pianistka z přímořské Oděsy
Není pravda, že ve válce múzy mlčí. Ukrajinské děti dál chodí do hudebních škol, i když ne vždy je to snadné. Taková je i Angelina, pro niž není nic krásnějšího než hudba.
-
„Kreslím, aby mi z toho nepřeskočilo.“ Svoje grafiky z fronty tvoří Andrij Rojik přímo v zákopu
Ukrajinu před ruskou agresí brání i umělci. Jedním z nich je Andrij Rojik. Na frontě má u sebe kromě zbraně i tužku a zachycuje to, co mu právě plní srdce i mysl.
-
Odpolední publicistika: Kauza tenisového svazu. Izraelská ofenziva. Dobrovolníci ve Vovčansku
Z vazby byl propuštěn prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Co to znamená pro tuto kauzu i pro situaci v tenisovém svazu?
-
Ve válce: Už dva roky Ukrajina čelí ruské agresi. Poslechněte si seriál Martina Dorazína
V sobotu 24. 2. uběhnou dva roky od chvíle, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Celou dobu je uprostřed konfliktu i zpravodaj Martin Dorazín. Poslouchejte jeho seriál v 8:50.
-
Sny? Horká vana, pletení a záhon plný sněženek, svěřují se Ukrajinci po dvou letech života ve sklepě
V ukrajinském Vuhledaru stále v podzemí domů přežívá asi 150 lidí z původních 15 tisíc obyvatel. Druhá zima ve sklepích je pro ně ještě těžší než ta první. O čem sní?
-
Ukrajinští uprchlíci se vrací domů, i když se tam válka nezměnila. Pomáhají jim čeští dobrovolníci
Ukrajinští uprchlíci se pomalu vracejí do svých domovů, přestože válka neskončila a Rusko jejich města a vesnice a dál ostřeluje. A potřebují pomoc.
-
Pomoc pro Avdijivku. Češi z Team4Ukraine riskují životy, aby pomohli obyvatelům přežít
Cestu do míst nejtěžších bojů s českou humanitární pomocí absolvoval i zpravodaj Martin Dorazín.
-
Skončil festival Prix Bohemia Radio. Se svědectvím o útoku na Slovjansk zvítězil Martin Dorazín
Letošní soutěžní přehlídka Prix Bohemia Radio zná své vítěze. V rámci zakončení 39. ročníku festivalu vyhlásila porota v každé kategorii tři nejlepší příspěvky.
-
Nepřestává mě udivovat, co všechno pro nás dělají mladí Češi, děkuje Ukrajinec Stepko
„Chtěl bych lidem z Česka poděkovat,“ říká Jurij Stepko, který střídavě spolupracuje s Čechy a bojuje na frontě. Poslechněte si Zaostřeno Martina Dorazína.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »