S Českým rozhlasem spolupracuji od roku 2010. Připravoval jsem hudební pořady z cyklu S Plzeňáky za folklorem (do 2013), v současné době jsem autorem a moderátorem středečních Špalíčků lidových písní na vlnách Českého rozhlasu Plzeň (od 2011).
Absolvoval jsem Pedagogickou fakultu ZČU v Plzni, obor český jazyk – hudební výchova, a Filozofickou fakultu UK v Praze, obor etnologie. Od roku 2001 pracuji v oddělení etnomuzikologie Etnologického ústavu Akademie věd ČR a vyučuji na hudebně-dramatickém oddělení Pražské konzervatoře. Jsem rovněž autorem folklorních pořadů Rádia Proglas (od 2010).
Ve své odborné i popularizační práci se zaměřuji na folkloristiku, regionální studia a historii sběratelství. Byl jsem redaktorem Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (2007), vydal jsem několik knižních edic historických pramenů české lidové písně a instrumentální hudby (Plzeňská věž převyšuje kopce 2009, K Rokycanům cesta zlatá 2011, Plzeňsko v lidové písni I–II 2011, 2015, Lidové písně z Prahy I–II 2011, 2013; V Prachaticích za bránou 2013, Lidové písně z Podřipska 2015). V roce 2017 mi předseda Akademie věd ČR udělil čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.
Od roku 1980 jsem členem rokycanských folklorních souborů Rokytka, kde se uplatňuji jako zpěvák, tanečník, kontrabasista, autor hudby, choreograf, scénárista a režisér programů. Od roku 1993 jsem vedoucím dětských a mládežnických souborů Sluníčko a Rokytí. Zároveň působím jako kontrabasista, zpěvák a autor hudebních úprav v Lidové muzice z Třemošné. V roce 2016 jsem spoluzakládal Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje.
Všechny články
-
Jubilejní vzpomínka říjnová
Hudební připomenutí čtyř osobností spjatých s českou lidovou kulturou a folklorem, které v letošním říjnu spojila půlkulatá a kulatá jubilea.
-
Zálety a svítáníčka
Milostné schůzky svobodných mládenců a dívek jsou doprovázeny v české lidové kultuře dlouhou řadou zvyklostí, rituálů a pověr.
-
Ze života lidu chudobného
Všední život v obecních chudobincích byl tvrdý. Ale přece jen chudobinec představoval bezpečné místo, kde se setkávalo lidské neštěstí s milosrdenstvím sousedů.
-
Cestování časem s plzeňským rozhlasovým archivem - 1989 / 2. díl
Které hudební a pěvecké osobnosti pracovaly v plzeňském rozhlasovém studiu v dramatickém roce 1989? Které události hýbaly Plzní za zdmi budovy na náměstí Míru?
-
K sedmdesátinám sboru Česká píseň
Rok 2024 je ve znamení jednoho hudebního, do značné míry rozhlasového a částečně i „folklorního“ jubilea. Před 70 lety založil Zdeněk Lukáš pěvecký sbor Česká píseň.
-
Namlouvání, láska a svatba v lidové kultuře: Zálety a dostaveníčka
Období prvních lásek čerstvě dospělých chlapců a dívek provázela v české tradiční kultuře řada zvyklostí, rituálů a pověr.
-
Zvířecí lidová meteorologie
V lidovém prostředí po staletí vznikaly pranostiky, které jednak komentují a předpovídají roční cyklus prací ve vztahu k počasí, jednak se snaží o krátkodobé předpovědi.
-
Cestování časem s plzeňským rozhlasovým archivem - rok 1989
Které hudební a pěvecké osobnosti pracovaly v plzeňském rozhlasovém studiu v dramatickém roce 1989? Které události hýbaly Plzní za zdmi budovy na náměstí Míru?
-
Nový festival Cesty k pramenům
Letošní léto je opět bohaté na hudební a taneční festivaly se vztahem k české tradiční kultuře a folkloru. V Rokycanech však chystají jednu úplně novou přehlídku.
-
Jubilanti Martin Kozák, Jaromír Konrády a Drahomíra Stránská
Hudební připomenutí čtyř osobností spjatých s českou lidovou kulturou a folklorem, které v letošním červenci spojila půlkulatá a kulatá jubilea.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »